Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Pliki do pobrania | Rozmiar | Data | |
Ulotka_budzet_obywatelski_na_2016.pdf Ulotka z opisami promocyjnymi projektów | 532.61 KB | 2015-10-07 12:27 |
Opisy zaproponowanych projektów*
* Opisy projektów zostały stworzone na podstawie nadesłanych tekstów promocyjnych i mogą nieznacznie różnić się z opisem na karcie do głosowania, która została wykonana na podstawie opisu z oryginalnego wniosku propozycji projektu. Do projektów, z których nie otrzymaliśmy dodatkowych tekstów promocyjnych – zastosowany został opis z formalnego wniosku.
Projekt 1
Siłownia pod chmurką na Mnisztwie
W wielu miastach mniejszych i większych powstają siłownie „pod chmurką”. Część wyrosła w parkach, niektóre przy placach zabaw, skwerach lub boiskach. Jak wyglądają? Niewielki placyk, na którym stoi kilka prostych urządzeń do ćwiczeń wraz z instrukcją.
Myślimy, że taka siłownia „pod chmurką” na działce miejskiej przy ul. Orzeszkowej mogłaby powstać w ramach budżetu obywatelskiego.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Przykładowe zdjęcie 4 |
Projekt 2
Miejsce rekreacji sportowej, siłownia terenowa o nawierzchni bezpiecznej przy ul. Bobka, na terenie osiedla Bobrek – Zachód w Cieszynie
Projekt dotyczy przygotowania terenu pod miejsce rekreacji w postaci siłowni terenowej. Obiekt ma zapewniać miejsce do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu.
Plac siłowni terenowej wyposażony zostanie w urozmaicone i atrakcyjne urządzenia do ćwiczeń siłowych zlokalizowanych na nawierzchni bezpiecznej, oświetlonej, w sąsiedztwie budynków osiedla Bobrek – Zachód w Cieszynie.
Zróżnicowanie oraz wielofunkcyjność urządzeń ma spełniać oczekiwania osób w każdym wieku i zapewnić wszystkim korzystającym bezpieczny, przyjazny i niczym nieskrępowany relaks.
Koszt projektu: 49 990 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 3
Plac zabaw dla dzieci – Mała Łączka
Szanowni Państwo!
Z myślą o rozwoju naszych dzieci pragniemy stworzyć dla nich plac zabaw. Dzięki budowie placu zabaw w dzielnicy Mała Łąka, będą mogły korzystać z niego nie tylko dzieci z naszej dzielnicy, ale także z „Karolinki” (okolice ul. Frysztackiej, Langera, Ładnej) czy też z okolic centrum miasta (ul. Zamkowa, Głęboka). Prosimy o głosy na „Małą Łączkę”.
Wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu może być początkiem nowych znajomości zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Na placu zabaw dzieci będą miały okazję bawić się w gronie rówieśników, a rodzice wymieniać swoje doświadczenia wychowawcze. Kto wie, czy te znajomości nie przerodzą się w prawdziwą przyjaźń? A co najważniejsze, nasze dzieci będą miały bezpieczne miejsce do gier i zabaw.
Mała Łączka super sprawa, głosuj z nami, a będzie zabawa!
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 4
Plac zabaw – zabawa przy szóstce
To projekt placu zabaw, który może powstać przy szkole podstawowej nr 6 w Cieszynie. Lokalizacja pomiędzy dwoma dzielnicami – Pastwiskami i Kalembicami jest nieprzypadkowa.
Istniejąca już infrastruktura: szkoła, dwa parkingi oraz orlik idealnie współgrają z koncepcją projektu. Plac zabaw byłby spoiwem łączącym zlokalizowane tutaj obiekty, gdzie swój czas mogłyby spędzać osoby w różnym wieku. Pod plac zabaw specjalnie wybrano zadrzewiony teren, co sprawi, że w upalne dni będzie się tu można bawić przez cały dzień. Plac zabaw oprócz typowych dla siebie elementów jak huśtawki, czy piaskownica zostałby wyposażony w ławki, na których można usiąść i odpocząć. Nie zapomnieliśmy również o rowerzystach, którzy będą mogli zaparkować tutaj swe pojazdy i przypiąć je do specjalnego stojaka. Dlaczego warto głosować na „Zabawę przy szóstce”?
W okolicy nie ma podobnego, ogólnodostępnego obiektu. Mieszkańcy okolic posiadający potomstwo muszą jeździć na dalekie osiedla, co jest bardzo kłopotliwe. Ponadto cieszyniacy wraz ze swoimi dziećmi nie integrują się w obrębie swojej wspólnoty, co może przynieść fatalne skutki w przyszłości. Plac zabaw to same plusy: wpływa na rozwój dziecka, poprawia sprawności ruchową wśród dzieci, pełni istotną rolę w terapii, uczy dzieci zachowań społecznych – współdziałania, odpowiedzialności, a także ważnych cech jak pomocność, koleżeństwo, czy solidarność.
Plac zabaw również wychowuje, a dzieci mają miejsce, gdzie mogą się pozbyć nadmiaru energii. Plac zabaw to nie tylko miejsce pogłębiania relacji z rówieśnikami, czy rodzicami. To również świetna przestrzeń dla seniorów, którzy będą mieli gdzie pójść z wnukami na spacer. To miejsce jest warte powstania również dlatego, by nasze dzieci nie były skazane tylko i wyłącznie na laptopy, tablety i smart fony. Marzymy by plac zabaw nie był miejscem z opowieści, ale realnym tworem będącym lepszą alternatywą spędzania wolnego czasu. Głosując na plac zabaw realnie zmieniasz okolicę.
Koszt projektu: 49 969,66 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 5
Plac zabaw w Boguszowicach
Projekt przewiduje budowę placu zabaw dla dzieci obok strażnicy OSP w Boguszowicach na działce, która obecnie jest nieużytkiem. Inicjatywa pozwoliłaby na zagospodarowanie i uporządkowanie pustej działki. Na terenie Boguszowic nie ma obecnie podobnego obiektu. Plac zabaw powstałby w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Frysztackiej oraz ścieżki rowerowej. Daje to możliwość korzystania z obiektu nie tylko mieszkańcom Boguszowic, ale także innym rodzinom które mogą odpocząć w czasie wycieczki rowerowej z dziećmi. Również dojazd samochodem nie stanowi problemu ponieważ jest miejsce na zaparkowanie samochodu. Wokół działki posadzone są drzewa które dają naturalny cień dla bawiących się tam dzieci w upalne dni.
Wybudowanie w tym miejscu placu zabaw daje alternatywę na odpoczynek dla zatłoczonej w czasie weekendu strefy rekreacji „Pod Wałką”. Jeżeli zajdzie potrzeba można będzie powiększyć ofertę np. o siłownię pod chmurką dla dorosłych. Działka jest dość duża.
Z małych rzeczy wyrastają duże. Zacznijmy razem budować coś małego, a może wyjdzie duża, piękna i potrzebna rzecz.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Projekt 6
Ławeczka dla Hospicjum
Przy ul. Wąskiej na os. ZOR od ponad 15 lat nieprzerwanie i nieodpłatnie działa Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, wspierając pacjentów nowotworowych i ich rodziny. Aby usprawnić pomoc w miejscu jej prowadzenia chcemy wyremontować i udogodnić wejście do biura hospicjum, które jest zniszczone i wymaga rewitalizacji.
Jednocześnie zagospodarowanie tej przestrzeni i postawienie ławki może stać się atrakcyjnym miejscem odpoczynku dla okolicznych mieszkańców, a przed dyżurami hospicjum ułatwić oczekiwanie.
Koszt projektu: 8 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Projekt 7
Plac zabaw w Marklowicach przy OSP, ul. Zagrodowa
Projekt dotyczy zbudowania placu zabaw z huśtawkami i innymi urządzeniami służącymi do zabawy oraz orbitrekiem, ławeczkami itp.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 8
Grób Dzieci Utraconych – budowa mogiły i pomnika nagrobnego
Projekt dotyczy budowy grobu i pomnika nagrobnego dla dzieci nienarodzonych. Podobne inicjatywy zostały już zrealizowanie w kilkunastu miastach Polski, między innymi w Bielsku-Białej, natomiast w Cieszynie takiego miejsca brakuje.
Dzieciom, które przedwcześnie odeszły należy się szacunek oraz godny pochówek. Będzie temu służył Grób Dzieci Utraconych. Do wspólnej mogiły, kilka razy w roku będą składane szczątki dzieci zmarłych w wyniku poronień i przedwczesnych porodów, które nie zostały odebrane z cieszyńskiego szpitala. Na grobie nie będą widniały żadne nazwiska ani daty.
Pomnik dzieci utraconych będzie miał również wymiar symboliczny dla tych rodziców, którzy nie mieli możliwości pochowania własnego dziecka.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 9
Nowy pociąg w Cieszynie – tylko dla dzieci
Nowy pociąg to po prostu zabawkowa ciuchcia dla dzieci. 2 metry wysokości i ponad 3,5 metra długości świetnej zabawy. Można się na nią wspinać, można czołgać w środku. Jest w niej miejsce dla motorniczego i jego pomocników. Wejść można nawet na dach. Ciuchcia ma swój termometr i grę w kolory. Całość jest wykonana z kolorowych, bezpiecznych materiałów i przeznaczona dla dzieci do 6 roku życia.
W parku za Kościołem św. Trójcy zbudowano mały plac zabaw dla najmłodszych dzieci. Są tam dwie huśtawki, zjeżdżalnia, jedna bujawka i mała piaskownica. To właściwie jedyny plac zabaw dla najmłodszych w centrum Cieszyna. Liczba atrakcji jest mała, a do tego piaskownica jest mocno podniszczona, często zanieczyszczona przez liście i psy. Dzieci się w niej właściwie nigdy nie bawią. Ciuchcia zastąpi piaskownicę, będzie w tym miejscu zabawką znacznie łatwiejszą w utrzymaniu, a jednocześnie dostarczy więcej radości i zabawy.
Ciuchcia będzie mogła być wykorzystywana również przez dzieci z położonego obok Przedszkola nr 1, jak również Szkoły Podstawowej nr 1 (chodzą tam obecnie przecież również dzieci 6-letnie). Przede wszystkim będzie stanowiła atrakcję dla dzieci z całego śródmieścia – i nie tylko.
Ciuchcia nawiązuje do położonego niedaleko dworca PKP, który ciągle zmniejsza liczbę kursów do Cieszyna, dzięki ciuchci w parku za Kościołem św. Trójcy dzieci będą pamiętały jak wygląda pociąg (i to starodawny, na parę), ale przede wszystkim dobrze i mądrze spędzą czas bawiąc się.
Wszyscy pamiętamy „Lokomotywę” Brzechwy:
„Ruszyła -- maszyna -- po szynach -- ospale,
Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
I kręci się, kręci się koło za kołem,
I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,
A dokąd? A dokąd? A dokąd?”
Mamy nadzieję, że jedzie prosto do Cieszyna, dlatego zachęcamy do głosowania na projekt.
Koszt projektu: 49 354 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Projekt 10
Przystanek: Błogocice – montaż wiat przystankowych i urządzenie miejsca rekreacyjno-integracyjnego dla mieszkańców
Projekt dotyczy zakupu i montażu dwóch wiat przystankowych przy al. Łyska, w części należącej do dzielnicy Cieszyn – Błogocice, które zniknęły z krajobrazu miasta po remoncie mostu i drogi przez powiat cieszyński.
Ponadto urządzenia miejsca rekreacyjno-integracyjnego dla mieszkańców osiedla Błogocice obok przystanku komunikacji miejskiej przy ulicy Myśliwskiej, na które składa się zakup i montaż: 3 ławek parkowych, 3 koszy na śmieci, huśtawek z ławką dla dorosłych, stołu do gry w karty/szachy z dołączonymi siedzeniami, utworzenie podłoża z kamienia ozdobnego oraz wykonanie i montaż żywej architektury: płotu i łuków.
Koszt projektu: 38 200 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Przykładowe zdjęcie 4 |
Przykładowe zdjęcie 5 |
Przykładowe zdjęcie 6 |
Projekt 11
Projekt i budowa toru do Disc Golfa na terenach parku, przyległych do górki „Cieślarówka”, ul. Gen. J. Hallera i ul. Żwirki i Wigury
Nowa rekreacyjna dyscyplina sportowa ma szansę stać się wizytówką Cieszyna! Projekt zakłada adaptację nie wykorzystywanych i nie docenionych wcześniej obszarów parku i terenów zielonych przy górce "Cieślarówka". Disc Golf to prosty, niedrogi i przyjemny sport dla ludzi w każdym wieku. Grać może każdy, sport nie jest kontuzyjny. Zasady są praktycznie takie same jak w tradycyjnym golfie, tylko kij i piłeczka zastąpione są specjalnymi latającymi dyskami do rzucania (jak „frisbee”) a naszym celem jest oddanie jak najmniejszej ilości rzutów do charakterystycznych koszy z łańcuchami.
Samo pole położone będzie na terenach parkowych w terenie naturalnym w taki sposób, że korzystanie z niego nie przeszkadzać będzie innym spacerowiczom, a jednocześnie będzie łatwo i ogólnodostępne. Choć historia "latającego golfa" jak niektórzy go nazywają, sięga ubiegłego stulecia w Polsce jest zupełnie nieznany. Disk Golf w naszym mieście może stać się doskonałą alternatywą spędzania wolnego czasu, a dostęp do pola może zacząć odgrywać innowacyjną rolę w programach szkolnych.
Na świecie wandalizm i przestępstwa lokalne statystycznie zmniejszają się z powodu udostępnienia pola do Disc Golfa. Lokalna młodzież odnajduje w uprawianiu tego sportu sposób na spędzenie wolnego czasu.
Regularnie organizowane turnieje i rozgrywki ligowe będą doskonałym sposobem na poznanie innych osób, zawieranie nowych znajomości, utrwalanie i budowanie relacji międzyosobowych. Nasze miasto ma niepowtarzalną szansę stać się jeszcze bardziej wyjątkowe i zachęcić przyjezdnych do jego odwiedzenia gdyż w Polsce do istnieje na razie dosłownie kilka takich pól. Cieszyńskie pole discgolfowe ma spełniać najwyższe światowe standardy. Stanie się wizytówką naszego miasta a organizowane na nim wydarzenia z pewnością wpłyną pozytywnie na jego wizerunek.
Zobacz więcej o samym Disc Golfie.
Gorąco zachęcamy Państwa do oddania głosu na ten projekt! Do zobaczenia na partycje Disc Golfa przy Cieślarówce!
Koszt projektu: 48 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Przykładowe zdjęcie 4 |
Projekt 12
Wykonanie i montaż drzwi zewnętrznych kina Piast
Kino Piast w Cieszynie od lat z sukcesami opiera się modzie na wielkie obiekty kinowe. Walcząc o każdego widza, zmieniło swoje wnętrze i aparaturę umożliwiającą wyświetlanie premier filmowych w tym samym czasie co w całej Polsce. Miejsce to jest więc żywe i często odwiedzane zarówno przez cieszynian, jak i mieszkańców całego powiatu.
Wyjątkowy klimat tego miejsca to również wieloletnia historia, którą chcielibyśmy odtworzyć w najbardziej widocznym elemencie tego miejsca, a mianowicie na samym wejściu. Zamontowane 35 lat temu drzwi, wykonane zostały ze stosunkowo nietrwałych elementów metalowych, dlatego nie spełniają one już swojej funkcji użytkowej, a tym bardziej estetycznej.
Naszym marzeniem jest więc wykonanie i zamontowanie solidnych dębowych drzwi, których projekt powinien nawiązywać do dawnego charakteru zabytkowego budynku, zlokalizowanego w samym centrum miasta.
Istotnym elementem naszego wniosku jest zbliżenie wyglądu drzwi do dawnego wyglądu budynku, który zaprojektował Joseph Kornhäusel. Znany wiedeński architekt zmieniał oblicze Cieszyna m.in. po wielkim pożarze miasta w 1789 roku oraz po spaleniu przyległej do ratusza sali teatralnej (obecnie kino Piast) w 1836 r. Dzięki niemu sala widowiskowa, a także wejście do miejskiego teatru, od strony ul. Ratuszowej zyskały reprezentacyjny charakter, ściśle korespondujący z odnowionym Ratuszem.
Dziś o reprezentacyjności wejścia do klimatycznego kina, do którego co roku przybywają twórcy filmowi światowego formatu, a ich śladem podążają ekipy telewizyjne filmujące, niestety nie ma mowy. Stąd też pomysł, by w ramach budżetu obywatelskiego naprawić to, co powinno być naszą wizytówką, a nie powodem wstydu i kompleksów. Dębowe, rzeźbione drzwi, których projekt będzie nawiązywał do projektu Kornhäusela, to koszt ok. 48 tys. zł. Pomoc mieszkańców jest więc konieczna, a dzięki założeniom budżetu obywatelskiego ogranicza się wyłącznie do oddania głosu na nasz projekt, do czego zachęcamy!
Koszt projektu: 48 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Przykładowe zdjęcie 4 |
Przykładowe zdjęcie 5 |
Projekt 13
Mobilne boisko do piłki nożnej ulicznej
Zapraszam do głosowania na projekt pod nazwą „Zakup przenośnego (mobilnego) boiska do piłki nożnej ulicznej”. Boisko, którego zaletą jest mobilność, może stanąć w każdym miejscu miasta i służyć mieszkańcom.
Obiekt może być wykorzystywany do codziennego uprawiania sportu (np. w centrum miasta, gdzie takiego boiska nie ma), a także do organizacji imprez sportowych (np. „Uliczne Granie”) czy też lokalnych turniejów czy amatorskich lig dla dzieci, młodzieży i dorosłych przy szkołach, na placach, itp. Piłka nożna uliczna jest bardzo atrakcyjną i widowiskową odmianą futbolu, łączy w sobie zasady piłki nożnej, piłki ręcznej i hokeja, potrzeba niewiele osób, aby zagrać, dlatego warto boisko do tej dyscypliny posiadać w mieście, zwłaszcza, że Cieszyn jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, które organizują zawody w piłce nożnej ulicznej. Dodatkowym atutem boiska, jest fakt, że jego utrzymanie nie generuje żadnych kosztów, natomiast może być ono wynajmowane przez Gminę podmiotom z zewnątrz, co pozwoli na uzyskanie dodatkowych środków finansowych.
Obiektów sportowych nigdy za wiele, dlatego zachęcam gorąco do oddania głosu na projekt „Zakup przenośnego (mobilnego) boiska do piłki nożnej ulicznej” i stworzenie kolejnego miejsca w mieście, na którym mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzić czas.
Reportaż z II Ulicznego Grania 2014
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Projekt 14
Przedłużenie – wytyczenie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Frysztackiej do ul. Leśnej
Nadrzędnym celem projektu jest zachowanie bezpieczeństwa jazdy rowerem dla mieszkańców Cieszyna w kierunku Polifarb PPG – Pogwizdów. Wykonanie tego projektu zapewni nie tylko bezpieczne dotarcie pracowników do zakładu pracy, ale także przyczyni się do podniesienia norm bezpieczeństwa na ruchliwej drodze, na której znajduje się niestrzeżony przejazd kolejowy. Odpowiednie wykonanie projektu powinno w dużej mierze wyeliminować ewentualne kolizje drogowe na tym niebezpiecznym odcinku drogi.
Poza tym, projekt stwarza społeczności lokalnej tzw. sytuację „win-win”. Z jednej strony, umożliwia on bezpieczny, codzienny dojazd do pracy rowerzystom, których liczba systematycznie wzrasta. Z drugiej, ułatwia jazdę kierowcom na niebezpiecznym odcinku drogi. Co więcej, pozwala również na promocję zdrowego trybu życia i aktywizuje lokalną społeczność do uprawiania sportu w wymiarze rekreacyjnym.
Pozwolę sobie również wspomnieć, że po przeprowadzeniu sondy społecznej, projekt spotkał się z zainteresowaniem mieszkańców, o czym świadczy dwukrotnie większa liczba podpisów (40) niż wymagane regulaminowe minimum.
Wyrażam ogromną nadzieję, że projekt nazywany „3XR Ruch Rower Rekreacja” znajdzie uznanie oraz poparcie w oczach Rady Miejskiej Cieszyna i stanie się pierwszy krokiem do stworzenia profesjonalnych sieci ścieżek rowerowych na terenie Cieszyna.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 15
Cieszyńska oś czasu
W naszym Cieszynie, mieście tak bogatym w historię i wydarzenia, znaleźć się nie jest łatwo. A i my
– mieszkańcy i nasi goście – powinniśmy mieć rozeznanie w tym co było i dlaczego Cieszyn jest wyjątkowy. Ale nie jest to proste, bo zazwyczaj „Cudze chwalicie, swego nie znacie….”. Czy tak być musi? Nie!
I w tym właśnie pomoże nam „Cieszyńska Oś Czasu”, która usytuowana w miejscu przez wszystkich odwiedzanym, czyli na cieszyńskim Rynku, pozwoli w prosty i skuteczny sposób dosłownie przejść i nie zgubić się w gąszczu wydarzeń, które miasto i region ukształtowały. Wystarczy przespacerować się wzdłuż wbudowanych w bruk tabliczek informacyjnych i już będziemy wiedzieć między innymi kiedy założono nasze miasto, kto to był Mieszko I, Szersznik czy Stalmach lub od kiedy Cieszyn nie mieści się w Polsce. Dlatego właśnie warto poprzeć ten projekt.
Koszt projektu: 22 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 16
Ciąg komunikacyjny dla pieszych łączący ulicę Moniuszki (za przystankiem Moniuszki Żłobek) z ulicą Liburnia
Zachęcam do głosowania na ten projekt, ponieważ utworzenie go znacznie ułatwi mieszkańcom bezpieczne poruszanie się i komunikację pomiędzy osiedlem, a centrum handlowym oraz centrum miasta.
Obecnie znajduje się tam nieoświetlona i stroma (w znacznej części) ścieżka wydeptana przez osoby zmierzające z osiedla Liburnia w stronę centrum handlowego (Kaufland, Leroy Merlin), która w okresie deszczowym staje się błotnista i śliska.
Utworzenie schodów wraz z poręczami i zjazdem dla wózków, chodnika oraz latarni oświetlającej cały odcinek jest niezbędne i społecznie użyteczne dla tego miejsca i mieszkańców.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Przykładowe zdjęcie 4 |
Projekt 17
Ogrody seniora na Banotówce
Projekt polega na budowie placu z miejscem do rozmów i gry w szachy/warcaby, umieszczeniu 3 altan/pergol aluminiowych z zadaszeniem tymczasowym (zdejmowanym na zimę) lub drewnianych, wyposażonych w ławki z oparciami i stoły – tworząc w ten sposób miejsce spotkań.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Przykładowe zdjęcie 4 |
Przykładowe zdjęcie 5 |
Przykładowe zdjęcie 6 |
Projekt 18
Street Workout Arena Park
Gorąco zachęcamy do oddania swojego głosu w ramach budżetu obywatelskiego w Cieszynie. W naszych rękach jest poprawianie wizerunku miasta, dlatego warto wybrać projekt który jest otwarty oraz dostępny dla wszystkich, a także społecznie użyteczny . Obiekt który polecamy, promuje zdrowy i aktywny tryb życia.
„Street Workout Arena Park” to plac do ćwiczeń gimnastycznych i siłowych na świeżym powietrzu, wykonany na nawierzchni bezpiecznej – podłożu naturalnym łączonym z nawierzchnią brukową. Z wytyczonym polem o powierzchni łącznej ok. 140 m2 zajmuje stosunkowo niewiele miejsca.
Obiekt zaprojektowano dla komfortowego treningu na około 15 osób trenujących równocześnie.
Ogólnodostępne miejsce do ćwiczeń typu: Street Workout – Kalistenika – Crossfit, uprawianych zarówno w Cieszynie, jak i okolicach przez rzesze ludzi.
Projekt przewiduje użycie najwyższej jakości sprzętu który zapewnia:
Koszt projektu: 49 999 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 19
Cieszyńskie podziemia na start. Odgruzowanie podziemnego korytarza na ul. Przykopa
Celem projektu jest przeznaczenie 50 000 zł na odgruzowanie podziemnego korytarza, do którego zamurowane obecnie wejście znajduje się w murze przyporowym na ul. Przykopa. Równolegle z odgruzowaniem zatroszczyć należy się o zabezpieczenie stanu obiektu. Potwierdzenie istnienia podziemnych korytarzy pod miastem oraz odgruzowanie – jak się wydaje – najłatwiej dostępnego z nich, będzie pierwszym krokiem do bardziej kompleksowej rewitalizacji tzw. „cieszyńskich podziemi”, na którą środki będą pozyskiwane już odmiennymi metodami, a która w przyszłości przyniesie miastu wymierne korzyści.
Korytarz był już eksplorowany początkiem lat siedemdziesiątych XX w. przez ekipę tzw. Cieszyńskich Kopidołów. Potwierdzono wówczas, że wypełniony ogromną ilością gruzu tunel jest długi i podzielony na kilka obszernych komór. Na przeszkodzie do jeszcze większych odkryć stanął wówczas m.in. brak środków finansowych. Budżet obywatelski i możliwość pozyskania 50 000 zł otwiera przed tą kwestią zupełnie nowe perspektywy.
Co prawda szerzej zakrojone badania, a w dalszej kolejności rewitalizacja podziemnych korytarzy, będą wymagać znacznie większych nakładów, 50 000 zł to jednak kwota umożliwiająca rozpoczęcie prac
– potwierdzenie istniejących w tzw. Kronice Kopidołów informacji, odgruzowanie korytarza i zabezpieczenie go. Dodatkowym atutem przemawiającym za realizacją projektu jest fakt, że właścicielem działki przy ul. Śrutarskiej 39c jest Miasto. Wnioskujący nie działa sam – wokół tematu tzw. „cieszyńskich podziemi”, jak i samego projektu, wykrystalizowała się grupa przychylnych sprawie osób o kompetencjach odpowiadających problematyce, m.in. archeologów i historyków.
To realna szansa, żeby wystartować z tematem, który od wielu lat elektryzuje mieszkańców Cieszyna i wywołuje głosy, że przygotowanie chociażby skromnej podziemnej trasy turystycznej znacznie podniosłoby walor turystyczny miasta.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Projekt 20
Ośrodek adopcji zwierząt ADGERIS w Cieszynie
Projekt jest propozycją wyjścia z trudnej sytuacji zwierząt w Gminie Cieszyn. W I etapie wykonany zostanie remont, modernizacja i przystosowanie terenu i budynku przy ul. Harcerskiej, a także budowa kojców dla zwierząt (psów i kotów). Założona zostanie Fundacja „Otwarte Serce”, która pozyskiwać będzie dodatkowe fundusze dla potrzeb bezdomnych i chorych zwierząt, uzupełniając działalność Ośrodka.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Przykładowe zdjęcie 4 |
Projekt 21
Budowa placu zabaw w Cieszynie – Krasnej
Projekt dotyczy budowy tematycznego placu zabaw „mały strażak” w Cieszynie – Krasnej, dzielnicy peryferyjnej, w której miejsca dla dzieci oraz przestrzeni integracji społecznej, przestrzeni publicznej bardzo brakuje.
Projekt zakłada budowę urządzeń zabawowych dla dzieci stylizowanych na rekwizyty i sprzęt strażacki oraz urządzeń rekreacyjnych dla młodzieży i dorosłych. Na tematyczność placu zabaw ma wpływ lokalizacja - przy OSP Cieszyn – Krasna, ale przede wszystkim cel: zabawa łączona z rozbudzaniem zainteresowań, a także z rozwojem sprawnościowym, kształtowaniem poczucia odpowiedzialności i potrzeby niesienia pomocy. Poprzez odpowiednie, wielofunkcyjne zagospodarowanie terenu przy OSP Krasna, projekt celuje także w zwiększenie integracji społecznej dzielnicy, której aktualnie brakuje.
Plac zabaw po realizacji, wraz z otoczeniem stałby się przyjaznym miejscem spotkań nie tylko rodzin z małymi dziećmi. W tym celu proponujemy, obok urządzeń dla dzieci zbudować tablicę do koszykówki oraz kilka urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu, aby również młodzież i starsi mogli spędzać tam czas. W celu poszerzenia funkcjonalności przedmiotowego miejsca, proponujemy zbudować miejsce do grillowania, aby miejsce to służyło także organizacji spotkań mieszkańców. Dodatkowo zadbamy o środowisko – wyposażając obiekt w kosze na śmieci do segregacji odpadów oraz montując energooszczędne oświetlenie LED. Po realizacji projektu powstałby mini-park, który służyłby wszystkim mieszkańcom dzielnicy, przez większą część roku. Powstałoby miejsce, gdzie można bezpiecznie wyjść z dziećmi na spacer, spędzić rodzinnie czas.
Zapraszamy wszystkich do głosowania na nasz projekt.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Przykładowe zdjęcie 3 |
Projekt 22
Zestaw do ćwiczeń siłowych dla dzieci i seniorów przy kempingu „Olza”
Projekt dotyczy zamontowania zestawu 14 stanowisk do ćwiczeń siłowych dla seniorów i dzieci, stanowiących uzupełnienie do uprawiania rekreacji i sportu na terenie Sport Parku.
Koszt projektu: 35 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 23
Kolorowo latem, świątecznie zimą
Jeśli chcesz, aby centum naszego Cieszyna było kolorowe latem, a zimą miało świąteczny wygląd
– zagłosuj na projekt „Kolorowo latem, świątecznie zimą”. Dzięki temu projektowi postawione zostaną na Rynku lub Śródmieściu donice kaskadowe. Latem zdobić one będą kolorowymi kaskadami kwiatów, zimą natomiast zmienią się w choinki ze świątecznymi lampkami i bombkami, które wprowadzą Cię w magiczną atmosferę świąt.
Jeśli zależy Ci, aby Cieszyn był jeszcze piękniejszy, weselszy i bardziej kolorowy – zagłosuj na ten projekt. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów zapraszamy na nasz fanpage na Facebook „Kolorowo latem, świątecznie zimą”.
Koszt projektu: 50 000 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 24
Zagospodarowanie skweru pomiędzy ulicami Gen. J. Hallera – ks. R. Tomanka – bp. F. Śniegonia
Skwer jest usytuowany pomiędzy ulicami Gen. J. Hallera – ks. R. Tomanka – bp. F. Śniegonia, naprzeciw opustoszałego parku na „Cieślarówce”, gdyż Miasto Cieszyn zrezygnowało z kompleksowego zagospodarowania go na cele sportowo-rekreacyjne.
Realizacja projektu nazywanego „Zielony skwer na Zorze” staje się więc niezbędna dla wielotysięcznej społeczności zamieszkałej w dzielnicy ZOR właśnie z uwagi na brak bezpośredniego dostępu do innych terenów rekreacyjnych. W chwili obecnej skwer to jedynie pasaż dla pieszych w drodze do centrum miasta i z powrotem, bez ławek, i nie tworzy warunków do rekreacji.
Skwer na ZOR-ze po zagospodarowaniu ma stać się bezpieczną oazą do aktywnego, rodzinnego wypoczynku. Każdy odnajdzie tam coś dla siebie:
Zagospodarowanie skweru poprzez utworzenie tam strefy zabaw i wypoczynku, pełnić będzie funkcję bezpiecznego „podwórka”, gdyż skwer widoczny jest z okien bloków stojących przy ul. Hallera 6, Tomanka i Śniegonia dzięki dobremu oświetleniu trzech lamp ulicznych. Otwarcie skweru zintegruje mieszkańców, a dzieciom i młodzieży w okresie wakacji letnich umożliwi udział w zaplanowanych tam animacjach.
Projekt został rzetelnie przygotowany i skalkulowany, sporządzono dokumentację projektową na podkładzie mapowym wraz z kosztorysem i specyfikacją techniczną, co zapewnia wiarygodną finansową realizację. Do wykonania placu zabaw zaplanowano zastosowanie wysokiej jakości materiałów zapewniających trwałość użytkowania. Urządzenia na placu zabaw nie będą się dublować z zaplanowanym do realizacji projekcie SM „Cieszynianki” pn. Przebudowa i rozbudowa placu zabaw między blokami 6 i 4 przy ul. Hallera na 2016 rok.
Koszt projektu: 38 658,90 zł
Przykładowe zdjęcie 1 |
Przykładowe zdjęcie 2 |
Projekt 25
Bezpieczna i przyjazna strefa
To kolejny etap projektu „Piastowskie Mini Strefa Sportu i Rekreacji” realizowanego na osiedlu Piastowskim, za budynkiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W ramach projektu przewidziano montaż latarni parkowych oraz instalację kamer monitorujących. Celem inwestycji jest przystosowanie obiektu do obowiązujących standardów, zapobieganie dewastacjom, zakłócaniu spokoju – poprawa bezpieczeństwa publicznego i ułatwienie działań prewencyjnych. Ponadto oświetlenie wydłuży czas i poprawi komfort użytkowania obiektu.
Projekt zakłada, że bezpieczna i przyjazna strefa zachęci do kreatywnego spędzania czasu wszystkich mieszkańców. Niewątpliwie pierwsza w mieście „Fabryka piasku” spowoduje duże zainteresowanie ze strony najmłodszych. Atrakcji nie zabraknie również dla pozostałych grup wiekowych.
Szanowni Mieszkańcy, same urządzenia to jednak nie wszystko. Bezpieczna zabawa to podstawa. Wszyscy chcemy w pełni nowoczesnych miejsc służących wypoczynkowi, zabawie i rozrywce. Chcemy jednak miejsc, które oprócz rozlicznych atrakcji zapewnią bezpieczeństwo. Dlatego powinniśmy głosować na projekt „Bezpieczna i przyjazna strefa”.
Koszt projektu: 48 763 zł
Możesz współdecydować!
Zastanów się – co można poprawić w Twoim mieście, na Twoim osiedlu, na Twojej ulicy? Może od lat denerwuje Cię jakieś zaniedbanie, niedostatek, niezaspokojona potrzeba społeczna? Teraz jest szansa, byś sam mógł to zmienić. Zainteresuj się budżetem obywatelskim Cieszyna.
ODDAJ SWÓJ GŁOS! Dzięki niemu Twój pomysł może zostać zrealizowany.
Urząd Miejski w Cieszynie
Rynek 1 tel. 33 4794 200 fax 33 4794 303 pon: 7:30-16:30 |