Wyszukiwarka
eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

Rozlicz PIT w Cieszynie
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Przekaż 1% w Cieszynie

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.

Oficjalna strona
Miasta Cieszyn:

Oficjalna strona Miasta Cieszyn

Deklaracja dostępności
Strona zgodna z:
Valid XHTML 1.1

W niedzielę wybory parlamentarne

Aktualności » W niedzielę wybory parlamentarne

2015-10-23 10:53
  • Widok z góry polskiego Sejmu. /fot.sejm.gov.pl
    Widok z góry polskiego Sejmu. /fot.sejm.gov.pl

      Już w niedzielę 25 października odbędą się wybory parlamentarne. W całej Polsce wybierać będziemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Lokale wyborcze zostaną otwarte o godz. 7.00 i będą czynne do 21.00.

      Jeżeli chodzi o wybory do Sejmu (sala posiedzeń na zdjęciu), Cieszyn znalazł się w okręgu wyborczym nr 27, obejmującym tradycyjnie powiaty bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała. W sumie w okręgu tym zostanie wybranych dziewięciu posłów. W przypadku wyborów do wyższej izby parlamentu, Cieszyn należy do okręgu wyborczego nr 79, obejmującego powiaty cieszyński i żywiecki. W okręgu tym zostanie wybrany jeden senator.

      – W Cieszynie mamy 21 stałych obwodów głosowania, czyli tzw. otwartych. Ich siedziby, adresy są takie same, jak przy ostatnim referendum czy wyborach prezydenckich. Mamy także zamknięte obwody, znajdujące się w Szpitalu Śląskim, Zakładzie Karnym oraz Powiatowym Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” – wyjaśnia Stanisław Kawecki, sekretarz miasta. Najwięcej uprawnionych do głosowania jest w obwodzie głosowania nr 4 (1928 osób), a najmniej w obwodzie głosowania nr 13 (731). Każdy wyborca otrzyma w niedzielę dwie karty do głosowania.

      W wyborach do Sejmu karta będzie w postaci broszury w kolorze białym, ze stroną tytułową, spisem treści, a następnie na każdej ze stron będzie znajdowała się lista danego komitetu wyborczego, na jednej z których odpowiednio zaznaczymy jednego kandydata, który nam odpowiada; jeżeli chodzi o Senat, to każdy otrzyma kartę w postaci pojedynczej kartki w kolorze żółtym, na której przy jednym nazwisku trzeba będzie w odpowiedniej kratce postawić krzyżyk.

      – Trzeba pamiętać, że głos ważny to taki, który został oddany tylko na jedną listę. Z zasady powinien to być głos przy jednym nazwisku z danej listy. Jeżeli postawimy więcej krzyżyków, czy znaków „x” na tej samej liście, to głos zaliczony zostanie i tak tej zaznaczonej przez nas osobie, która na danej liście znajduje się najwyżej. Nie będzie to natomiast głos nieważny. Z głosem nieważnym będziemy mieli do czynienia w sytuacji, jeżeli postawimy jeden lub więcej krzyżyków na co najmniej dwóch stronach zbroszurowanej karty do głosowania, czyli po prostu zagłosujemy na więcej niż jedną listę – dodaje Stanisław Kawecki. Występujące czasami – co trzeba podkreślić – niepożądane różnego rodzaju dopiski, rysunki, itp. które nie znajdują się w kratkach przy nazwisku kandydata, nie mają wpływu na ważność oddanego głosu.

wot

Pliki do pobraniaRozmiarData
icoObwieszczenie_o_obwodach_glosowania.pdf213.52 KB2015-10-23 11:19