Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Wymagane dokumenty:
Do wniosku należy dołączyć:
Tryb odwoławczy:
Od decyzji burmistrza dotyczącej przeprowadzenia imprezy masowej służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku - Białej w terminie 14 dni od daty doręczenia. Odwołanie należy wnieść za pośrednictwem organu wydającego zezwolenie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze rozpatruje odwołanie w terminie 4 dni od dnia jego wniesienia.
Miejsce złożenia dokumentów:
Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Cieszynie ul.Kochanowskiego 14, pok.nr 7
Opłaty:
Wniosek podlega opłacie w wysokości 5 zł., a każda strona załącznika 50 gr. Zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej, podlega opłacie skarbowej w wysokości 76 zł.
Termin i sposób załatwienia:
Organizator imprezy masowej, nie później niż na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy, jest zobowiązany wystąpić do Burmistrza Miasta Cieszyna z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej.
Podstawa prawna:
Uwagi:
Impreza masowa - to impreza sportowa, artystyczna lub rozrywkowa, w której liczba miejsc dla osób na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy nie mniej niż 300. Nie są imprezami masowymi - imprezy odbywające się w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki, a także imprezy organizowane w placówkach oświatowych, imprezy sportowe organizowane wyłącznie dla sportowców niepełnosprawnych, imprezy organizowane w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży oraz imprezy rekreacyjne. Organizator imprezy masowej - to osoba prawna, fizyczna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowiści prawnej, przeprowadzająca imprezę masową. Zabezpieczenie imprezy masowej - to ogół skoordynowanych przedsięwzięć podejmowanych przez organizatora imprezy, burmistrza, starostę, wojewodę, policję, Państwową Straż Pożarną i inne jednostki organizacyjne ochrony przeciwpożarowej, służbę zdrowia, a w razie potrzeby przez inne właściwe służby i organy. Regulamin obiektu lub imprezy masowej - to przepisy wydane przez właściciela, posiadacza, użytkownika, zarządzającego obiektem lub organizatora imprezy masowej, zawierające zasady zachowania się osób obecnych na imprezie i korzystania przez nie z obiektu lub terenu, a także znajdującychsię tam urządzeń. Teren zamknięty - to teren zamknięty w rozumieniu przepisów prawa budowlanego oraz teren będący w trwałym zarządzie jednostek podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości oraz ministrów właściwych: do spraw oświaty i wychowania, do spraw szkolnictwa wyższego oraz do spraw kultury fizycznej i sportu.
Organizator imprezy masowej jest obowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa osobom obecnym na imprezie oraz porządku podczas trawania imprezy. Organizator imprezy zapewnia:
Organizator imprezy udostępnia uczestnikom imprezy regulamin obiektu lub regulamin imprezy masowej. Organizator imprezy masowej, w uzgodnieniu z właściwym miejscowo komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej, określa szczegółowe zasady postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia w obiekcie, w ktorym planuje się przeprowadzenie imprezy. Organizaztor imprezy masowej może zawrzeć z właściwym miejscowo komendantem powiatowym Policji porozumienie o odpłatnym udziale Policji w zabezpieczeniu, podczas przeprowadzenia imprezy masowej, bezpieczeństwa i porządku publicznego. Organizator imprezy masowej, nie później niż 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy, jest obowiązany zwrócić się do komendanta wojewódzkiego Policji o udzielenie informacji o osobach objętych rejestrem, o którym mowa w art.23 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Jeżeli imprezy masowe są przeprowadzane przez tego samego organizatora w tych samych obiektach i na terenach do tego przystosowanych częściej niż 2 razy w roku lub są to imprezy, dla których opracowano terminarz burmistrz wydaje zezwolenie na przeprowadzenie wskazanej liczby imprez masowych lub przeprowadzenie takich imprez w ciągu jednego roku. Burmistrz wydaje decyzję o zakazie przeprowadzenia imprezy masowej w przypadku zmiany warunków bezpieczeństwa decydujących o wydaniu zezwolenia na jej przeprowadzenie. Zasada ta obowiązuje również organizatorów imprez masowych posiadających zezwolenie na przeprowadzenie wskazanej liczby imprez masowych lub przeprowadzenie takich imprez w ciągu roku, z tym że udzielona z rejestru informacja zachowuje ważność przez 90 dni. Wojewoda może wprowadzić dla określonego organizatora zakaz przeprowadzania przez niego imprez masowych na terenie województwa jego części lub w określonych obiektach lub terenach. Zakaz taki obowiązuje na czas określony lub do czasu odwołania. Wojewoda może również zezwolić na przeprowadzenie imprezy masowej bez udziału widzów, w przypadku negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z przeprowadzoną imprezą masową. Osoby obecne na imprezie masowej są zobowiązane zachować się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób obecnych na tej imprezie, a w szczególności przestrzegać postanowień regulaminów obiektu i imprezy. Osobom obecnymna imprezie masowej zabrania się wnoszenia i posiadania w jej trakcie broni i innych nie bezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych,napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych. Organizator imprezy masowej jest uprawniony do utrwalenia przebiegu imprezy, a w szczególności zachowania osób, za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dzwięk. Służby porządkowe organizatora imprezy masowej, w tym pracownicy agencji ochrony osób i mienia, legitymując się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu, uprawnione są do:
Identyfikator służb porządkowych powinien zawierać następujące informacje:
Czynności porządkowe powinny być wykonywane w sposób możliwie najminiej naruszający godność ludzką oraz inne dobra osobiste osoby, w stosunku do której zostały podjęte. Służby porządkowe organizatora imprezy masowej są zobowiązane nie wpuścić na imprezę masową: - osoby, wobec których zostało wydane orzeczenie zakazujące wstępu na imprezę masową, w razie ukarania za wykroczenia, o których mowa w art.22 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz osób zobowiązanych wyrokiem sądu powstrzymania się od przebywania w miejscach przeprowadzenia imprez masowych, - Odmawiających poddania się czynnościom sprawdzającym, wykonywania przez uprawnienia służby porządkowe. Służby porządkowe maja również obowiązek usunięcia z miejsca przeprowadzenia imprezy masowej osoby, które swoim zachowaniem zakłócają porządek publiczny lub zachowują sie nie zgodnie z regulaminem imprezy masowej. Organizator imprezy masowej odpowiada za szkody rzeczywiste, które policja, Państwowa Straż Pożarna, inne jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz służbę zdrowia w związku z działaniami w miejscu i czasie przeprowadzenia imprezy masowej. Zasada ta dotyczy imprez masowych, na które wstęp jest odpłatny.
Przepisy karne :
Urząd Miejski w Cieszynie
Rynek 1 tel. 33 4794 200 fax 33 4794 303 pon: 7:30-16:30 |