Wyszukiwarka
eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

Rozlicz PIT w Cieszynie
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Przekaż 1% w Cieszynie

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.

Oficjalna strona
Miasta Cieszyn:

Oficjalna strona Miasta Cieszyn

Deklaracja dostępności
Strona zgodna z:
Valid XHTML 1.1

Rok w COK

Aktualności » Rok w COK

2015-01-15 14:08
  • Wojciech Wandzel Photography
    Wojciech Wandzel Photography

      Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” w ubiegłym roku był miejscem licznych ciekawych koncertów, spektakli, prelekcji, wykładów, spotkań autorskich, poetyckich, warsztatów, przeglądów, konkursów, wystaw i festiwali… Do najważniejszych imprez zaliczamy oczywiście Święto Trzech Braci, które wyjątkowo przedłużyło się do poniedziałku. W Teatrze im. A. Mickiewicza odbyło się spotkanie z Gwiazdą ŚTB – Rayem Wilsonem z grupy Genesis. Podczas Święta na scenie pojawili się ponadto Wyremfunk, Dora Band, Tekla Klebetnica, Orkiestra Dęta „Cieszynianka”, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Cieszyńskiej” i kabarety – Noc, 44-200, Koń Polski oraz Rak. Zaprezentowali się laureaci Konkursu Piosenki Przedszkolnej III Cieszyńskiego Konkursu Tańca oraz Cieszyńskiej Ligii Talentów. W Czeskim Cieszynie wydarzeniem były koncerty Kristiny i Bena Cristovao. W sumie w nurcie głównym programu (estrady Cieszyna i Czeskiego Cieszyna) miało miejsce 31 koncertów oraz liczne imprezy towarzyszące (wystawy, zabawy dla dzieci i kiermasze).

      Wiosną w cieszyńskich kościołach i Domu Narodowym w ramach cyklu „Muzyka i pieśni średniowiecznej Europy” zaprezentowały się znakomite polskie i czeskie zespoły muzyki dawnej. W lipcu odbył się „Festiwal Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości KRĘGI SZTUKI”, a w jego ramach Przegląd Filmowy „Wakacyjne Kadry”, podczas którego miały miejsce koncerty, wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne i pokazy filmowe. Październikowe „Dni Kultury Żydowskiej” były okazją do uczestniczenia w koncertach (Hany Frejkovej, Negev, zespołów tanecznych Klezmer i Halevaj Machol), warsztatach, wykładach, prelekcjach, wystawach i projekcjach filmowych w ramach pofestiwalowych pokazów „Żydowskie Motywy”.

      Podczas jubileuszowej XXV Dekady Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w kościołach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna zabrzmiała muzyka wszystkich epok, a licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchania znakomitych wirtuozów – instrumentalistów, wokalistów, zespołów kameralnych i chórów z Polski i Republiki Czeskiej. Szczególnymi okazały się koncerty Orkiestry Kameralnej „Camerata Janaček”, Benda Quartet, Jarosława Tumy i Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W listopadzie Cieszyński Festiwal Jazzowy po raz kolejny zawitał nad Olzę, a rekordową publiczność zgromadziły koncerty Trio Marka Napiórkowskiego i Yvonne Sanchez.

      Przeglądy filmowe „Kino na Granicy” i „Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki” na stałe wpisały się do kalendarza kultury Cieszyna. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem Edukacji Medialnej i od października rozpoczęliśmy działania związane z przygotowaniem przyszłych odbiorców kultury filmowej. Zaproponowaliśmy uczniom cieszyńskich szkół i przedszkolakom zajęcia interdyscyplinarnego programu edukacji medialnej „KinoSzkoła” (nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii edukacja młodego widza, Certyfikat Filmoteki Narodowej oraz Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej), projektu edukacyjnego złożonego z różnorodnych form zajęć pozalekcyjnych. W zajęciach bierze udział ponad 1000 uczniów.

      W Domu Narodowym można było rozwijać swoje zainteresowania i pasje w pracowniach artystycznych, zespołach, klubach i sekcjach (nauka gry na instrumentach klawiszowych, rytmika i balet dla dzieci, taniec współczesny, warsztaty tańca żydowskiego, Zespół Tańca Żydowskiego „Klezmer”, pracownia rysunku i malarstwa, ceramiczna, rękodzieła artystycznego, szkółka szachowa).

      Wielokrotnie, np. podczas imprez miejskich, mogliśmy oglądać grupę taneczno- mażoretkową „Cieszyńskie Gwiazdeczki”, która już od ponad roku działa w COK. Często występują z Miejską Orkiestrą Dętą „Cieszynianka”.

      W gościnnych progach „Domu Narodowego” spotykali się uczestnicy Uniwersytetu III Wieku, Klubu Radiestetów, Klubu Zdrowia, Grupy Teatralnej Baj(k)arze, Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego, Grupy Fotograficznej „Format 4”, Cieszyńskiego Klubu Hobbystów, Towarzystwa Miłośników Ogrodnictwa, Koła Pszczelarzy, Przewodników PTTK, Ligi Ochrony Kraju, Klubu Miłośników Kultury Żydowskiej, Sekcji Filatelistów, Koła Radiestetów i miłośnicy szachów.

      W 2014 roku, „Dom Narodowy” odwiedziło ponad 60 tysięcy osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych. COK był organizatorem lub współorganizatorem 260 imprez, 63 warsztatów, 29 wystaw, 6 festiwali oraz 23 imprez plenerowych. Łącznie szacujemy, że z naszej oferty w ubiegłym roku skorzystało ponad 165 000 uczestników.

      Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” jest miejscem otwartym na różnego rodzaju działania. Jeżeli macie Państwo pomysły związane z proponowanym przez nas programem – prosimy o maile (sekretariat@domnarodowy.pl) lub zapraszamy na rozmowę. Każdą propozycję przeanalizujemy. Zachęcamy także do przeglądania naszej strony internetowej www.domnarodowy.pl i profilu na Facebooku.

COK