Podstawa prawna naboru wniosków:
Uchwała Nr XXIX/302/13 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 28 lutego 2013r. w sprawie przyjęcia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie miasta Cieszyna (opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego w 2013r., poz. 2386).
Podmioty uprawnione do składania wniosków:
Osoby fizyczne, a także jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, finansujące prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy tym zabytku.
Terminy i miejsce składania wniosków:
- Wnioski należy składać w dniu 31 stycznia 2015 r., do godz. 14.00, w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Rynek 1 lub na adres: Urząd Miejski w Cieszynie, Rynek 1, 43-400 Cieszyn.
- Za skutecznie złożone wnioski uważać się będzie te, które zostały złożone z zachowaniem określonych wyżej: terminu, godziny i miejsca składania wniosków.
Forma wniosku:
- Wniosek winien być przygotowany z wykorzystaniem wzoru, który jest załącznikiem nr 2 do Zarządzenia Nr 0050.39.2015 Burmistrza Miasta Cieszyna z dnia 12 stycznia 2015 roku.
- W przypadku wniosku, który nie spełnia wymogów formalnych, Wnioskodawca będzie wezwany do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w nieprzekraczalnym terminie 7 dni kalendarzowych od dnia otrzymania wezwania.
Wybór wniosku:
- Wnioski opiniuje, powołana przez Burmistrza Miasta , komisja biorąc pod uwagę:
- stan zachowania zabytku,
- dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów,
- walory kulturalne, historyczne i promocyjne zabytku,
- wysokość środków pozyskanych z innych źródeł finansowania.
- Wnioski o udzielenie dotacji wraz oraz projektem uchwały w sprawie udzielenia dotacji Burmistrz Miasta Cieszyna przedkłada Radzie Miejskiej Cieszyna w terminie 6 tygodni od upływu terminu składania wniosków.
- Po podjęciu przez Radę Miejską Cieszyna uchwały w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia dotacji powiadamia się pisemnie wszystkich wnioskodawców o podjętym przez Radę rozstrzygnięciu.
- W przypadku przyznania dotacji w wysokości niższej niż wnioskowana, wnioskodawca może złożyć w ciągu 14 dni od powiadomienia aktualizację zakresu i kosztorysu prac (brak aktualizacji zakresu i kosztorysu prac oznacza, że wnioskodawca zobowiązuje się do pokrycia powstałej różnicy środkami własnymi).
Środki przeznaczone na dotacje w 2015 r.:
100 000 zł
Kwoty dotacji:
- Maksymalna wysokość dotacji może wynosić do 50 % łącznych nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, przy czym:
- przy ustalaniu wysokości dotacji bierze się pod uwagę poniesione nakłady konieczne oraz dotacje udzielone na nie ze środków publicznych w okresie 3 lat poprzedzających rok złożenia wniosku oraz wydatki poniesione w roku złożenia wniosku,
- dotacja nie może być wyższa niż wydatki planowane do poniesienia po terminie zawarcia umowy o udzieleniu dotacji.
- Dotacja z budżetu Gminy Cieszyn wraz z innymi dotacjami ze środków publicznych nie może przekroczyć 100 % łącznych nakładów koniecznych.
Zagadnienia związane z pomocą publiczną:
W przypadku, gdy wnioskodawca jest przedsiębiorcą, do wniosku o udzielenie dotacji dołącza:
- wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat / oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie / oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie*
- wypełniony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, zgodny z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. W sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.
Obowiązek ten dotyczy również każdego członka wspólnoty mieszkaniowej prowadzącego działalność gospodarczą z wykorzystaniem zabytku, którego dotyczy wniosek o udzielenie dotacji (za działalność gospodarczą również uznaje się wynajem lokalu, a także planowanie wynajmu, w celu prowadzenia w nim działalności gospodarczej przez innych przedsiębiorców).
Rodzaje prac, które mogą być dofinansowane:
Prace wymienione w art. 77 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Obowiązki Dotowanego - wnioskodawcy, który uzyskał dotację i zawarł umowę o udzielenie dotacji:
Realizacja zadania i rozliczenie dotacji zgodnie z warunkami umowy, której wzór stanowi załącznik nr 4 do Zarządzenia Nr 0050.39.2015 Burmistrza Miasta Cieszyna z dnia 12 stycznia 2015 roku.
Dostęp do informacji i wzorów dokumentów:
Na stronie internetowej BIP Urzędu Miejskiego w Cieszynie, w zakładce „Zabytki” – ”Dotacje” znajdują się dokumenty związane z ubieganiem się o dotację:
- Uchwała Nr XXIX/302/13 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 28 lutego 2013r. w sprawie przyjęcia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie miasta Cieszyna,
- Zarządzenie Nr 0050.39.2015 Burmistrza Miasta Cieszyna z dnia 12 stycznia 2015 roku.
- Wzór wniosku,
- Wzór umowy,
- Wzór sprawozdania merytorycznego i rozliczenia finansowego dotacji,
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis,
- Wykaz prac, które mogą być dofinansowane
Ryszard Macura
Burmistrz Miasta Cieszyna