Wyszukiwarka
eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

Rozlicz PIT w Cieszynie
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Przekaż 1% w Cieszynie

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.

Oficjalna strona
Miasta Cieszyn:

Oficjalna strona Miasta Cieszyn

Deklaracja dostępności
Strona zgodna z:
Valid XHTML 1.1

Oddanie po renowacji kwatery żołnierzy z lat 1914-39

Aktualności » Oddanie po renowacji kwatery żołnierzy z lat 1914-39

2016-05-05 15:13
  • Kwatera żołnierzy na cmentarzu /fot. Maciej Dembiniok 2005
    Kwatera żołnierzy na cmentarzu /fot. Maciej Dembiniok 2005

      Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura zaprasza 6 maja 2016 roku na godz. 12.00 na Cmentarz Komunalny w Cieszynie, gdzie odbędzie się uroczystość oddania po renowacji kwatery żołnierzy z lat 1914-1939.

      W uroczystości udział wezmą m. in. prof. Andrzej K. Kunert – Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Bogdan Ścibut – Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej. 

      W Kwaterze spoczywa około 1090 żołnierzy wielu narodowości, głównie Polaków, Węgrów, Czechów, Słowaków i Niemców z armii austro-węgierskiej, zmarłych w cieszyńskich szpitalach wojskowych w latach I wojny światowej, później żołnierze Wojska Polskiego, w tym również polegli w wojnie polsko-czechosłowackiej 1919 r. oraz kampanii obronnej 1939 roku. Na przełomie lat 20 i 30 XX wieku na mogiłach umieszczono kamienne krzyże. Po II wojnie światowej w miejscach nieoznaczonych krzyżami nagrobkowymi zaczęto dokonywać pochówków osób cywilnych. 

      Kwatera wpisana jest do ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego, obecnie znajduje się tam 412 krzyży nagrobkowych, rozmieszczonych wzdłuż południowej, zachodniej i północnej granicy. 

      W 2015 roku kwatera została poddana renowacji z inicjatywy Burmistrza Miasta Cieszyna dzięki pomocy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.