Wyszukiwarka
eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

Rozlicz PIT w Cieszynie
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Przekaż 1% w Cieszynie

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.

Oficjalna strona
Miasta Cieszyn:

Oficjalna strona Miasta Cieszyn

Deklaracja dostępności
Strona zgodna z:
Valid XHTML 1.1

O Korczaku w bibliotece

Aktualności » O Korczaku w bibliotece

2020-12-21 12:33

W listopadzie tego roku Biblioteka Miejska w Cieszynie zakończyła realizację projektu „Jest taka historia… opowieść o Januszu Korczaku”. Projekt w całości był zrealizowany on-line, a jego rezultaty dostępne są na kanale YouTube, na stronie internetowej biblioteki w zakładce: Biblioteka w sieci i profilu prowadzonym przez Urząd Miejski – Cieszyn w sieci kultury.

W ramach zadania zrealizowano dwa spotkania autorskie na platformie ClickMitting: jedno z pisarką Beatą Ostrowicką, autorką książki „Jest taka historia… - opowieść o Januszu Korczaku” i drugie z Renatą Piątkowską, autorką książki „Wszystkie moje mamy”.  W spotkaniach udział wzięli uczniowie cieszyńskich szkół podstawowych i Szkoły Podstawowej w Kończycach Wielkich.

Z pomocą reżysera i aktora Bogdana Słupczyńskiego nagrano spektakl „Pamiętnik Blumki” w wykonaniu dzieci ze Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”. W nagraniu wykorzystano archiwalne fotografie z życia dzieci z przedwojennych sierocińców. Pomimo czasowych utrudnień wynikających  z obostrzeń sanitarnych reżyser, wspólnie z dziećmi nagrał również słuchowisko radiowe pt. „Pamiętnik Blumki” na podstawie książki Iwony Chmielewskiej.


Zdjęcia: Rafał Soliński

Teatr Tańca Marioli Ptak nagrał w ramach projektu pięć etiud teatralno-baletowych: „W ogrodzie”, „W pracowni Esterki Winogronówny”, „Drukarnia”, „Sąd dziecięcy”, „Pokoik Janusza Korczaka”. Etiudy nakręcone zostały w przestrzeniach cieszyńskiego teatru, Biblioteki Miejskiej, w modernistycznej willi i starym ogrodzie oraz sali widowiskowej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Oprawę muzyczną etiud stanowiły klimatyczne utwory Michała Jacaszka, a także utwory instrumentalne w wykonaniu dzieci. Celem sekwencji filmowo-teatralnych było kształtowanie w dzieciach systemu wartości, zgodnego z powszechną wizją podmiotowego traktowania każdego człowieka, umiejętności odróżniania dobra od zła oraz przekazywanie wartości uniwersalnych, takich, jak: szacunek, odwaga, altruizm i odpowiedzialność.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.