Wyszukiwarka
eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

Rozlicz PIT w Cieszynie
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Przekaż 1% w Cieszynie

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.

Oficjalna strona
Miasta Cieszyn:

Oficjalna strona Miasta Cieszyn

Deklaracja dostępności
Strona zgodna z:
Valid XHTML 1.1

Nagroda w kulturze dla Bogdana Firli

Aktualności » Nagroda w kulturze dla Bogdana Firli

2020-11-13 09:56

24 września 2020 r. podczas XXI sesji - Rada Miejska Cieszyna podjęła uchwałę w sprawie przyznania Nagrody Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżnienie to otrzymał pan Bogdan Firla – wieloletni pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie oraz Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, artysta muzyk, organizator licznych imprez muzycznych w regionie.

Bogdan Firla urodził się 12 lutego 1950 roku w Cieszynie. Można powiedzieć, że muzyka towarzyszyła mu od zawsze, podążając za nim wraz z kolejnymi etapami edukacji. W roku 1976 uzyskał dyplom magistra sztuki na PWSM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Nieodłączny element jego życia stanowi również praca pedagogiczna (między innymi w 1973 r. założył klasę gitary w PSM I st. Im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie, w 1976 r. wprowadził klasę gitary do PSM II st.). W latach 1975-1993 pracował w Zakładzie Dydaktyki Instrumentalnej – jako pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego Filia w Cieszynie na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym. Rok 1995 zaowocował przyjęciem funkcji konsultanta Szkół Muzycznych I i II st. (Ministerstwo Kultury i Sztuki), a także prowadzeniem kursów metodycznych dla nauczycieli gitary oraz udziałem w pracach jury przesłuchań i konkursach ogólnopolskich. W ciągu pracy pedagogicznej uczniowie i studenci na konkursach makroregionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych zdobyli ponad 50 nagród i wyróżnień (między innymi: w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Fiugii (Włochy), Dolnym Kubinie (Słowacja)…

Bogdan Firla może również poszczycić się pracą organizacyjną, między innymi podczas przekształcania (1976-1992) Koła Miłośników Gitary przy PSM I i II st. W Cieszynie w Cieszyńskie Towarzystwo Gitarowe w składzie: Jan Miklewski, Irena Maliborska, Henryk Wenglorz, Ewa Słomska, Bogdan Firla (prezes). Ma na swoim koncie również organizację Festiwali Gitarowych w Cieszynie pod nazwą Tydzień Muzyki Gitarowej, które przypadają na lata 1980, 1982, 1984, 1986 i stanowią pierwsze w Cieszynie festiwale muzyczne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym z udziałem znakomitych artystów polskich i zagranicznych. Praca organizacyjna to również organizacja kilkudziesięciu recitali i koncertów z udziałem wybitnych gitarzystów w PSM i Cafe Muzeum w Cieszynie, a także organizacja Makroregionalnych Przesłuchań uczniów klas gitary PSM II st. solistów i zespołów gitarowych w Cieszynie.

Mówiąc o postaci Bogdana Firli, nie sposób nie odnieść się do nagród, którymi został uhonorowany. A są wśród nich: Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej, odznaczenie Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, odznaczenie Dyrektorów CEA w Warszawie, Rektorów UŚ w Katowicach oraz Dyrektorów PSM I II st. W Cieszynie.

Praca artystyczna to praca solisty, kameralisty, muzyka sesyjnego, aranżera… To również recitale solowe w Polsce, Czechach, Danii, koncerty z orkiestrami: Filharmonią w Olsztynie pod dyrekcją Hermana Nellesena, Mauro Giuliani oraz koncerty A-Dur op. 30, Filharmonią Śląską w Katowicach pod dyrekcją Karola Stryi, WOSPR i TV w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.

Wśród wielu dokonań wyróżnionego Nagrodą Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, na podkreślenie zasługuje również czynny udział Bogdana Firli na Festiwalach, nagraniach muzyki do filmów pełnometrażowych, dokumentalnych, animowanych, a także do sztuk teatralnych.


Zdjęcie: Facebook