Konferencja o znaczeniu planu zagospodarowania przestrzennego

Aktualności » Konferencja o znaczeniu planu zagospodarowania przestrzennego

2015-02-20 12:26

19 lutego w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie, podczas którego została omówiona rola dokumentów planistycznych pozwalających na kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej gminy oraz procedury ich sporządzania.

Pracownicy Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta – Arkadiusz Skowroński, Halina Mierzejewska i Jolanta Trojan-Kraszewska wyjaśnili znaczenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jako podstawowego dokumentu zawierającego diagnozę (uwarunkowania) oraz określającego politykę rozwojową gminy w zakresie zagospodarowania terenów. Omówili też podstawowe narzędzie służące do realizacji polityki przestrzennej zawartej w studium jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Procedurę sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przedstawili na przykładzie Marklowic.

Obecnie 58% powierzchni Cieszyna objęte jest 18 obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego; dostęp do planów oraz pozostałych informacji dotyczących planowania przestrzennego możliwy jest poprzez stronę internetową www.bip.um.cieszyn.pl oraz System Informacji Przestrzennej na stronie www.miastocieszyn.geoportal2.pl. W Urzędzie Miejskim informacje te dostępne są w Wydziale Strategii i Rozwoju Miasta.

W podsumowaniu burmistrz Ryszard Macura stwierdził, że organizacja tej konferencji jest potwierdzeniem woli omawiania z mieszkańcami ważnych tematów dotyczących funkcjonowania miasta. Podkreślił też walor edukacyjny konferencji: „Jesteśmy winni to mieszkańcom, aby pokazać jak funkcjonują pewne procedury i dokumenty.” Ponadto zadeklarował, że „Postulat wysunięty podczas konferencji, aby informacje na temat tworzonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ukazywały się w terminach wcześniejszych niż ustawowe zostanie spełniony.”

W drugiej części konferencji został zaprezentowany przez firmę WIROMET S.A. oszczędzający miejsce system „automatycznych parkingów”.

Ostatnia część spotkania poświęcona była innej tematyce; pytania i postulaty dotyczyły m.in. nierealizowanej inwestycji w miejscu byłego dworca PKS oraz sytuacji przedsiębiorców na byłym przejściu granicznym w Cieszynie – Boguszowicach.

Informacje przekazane w pierwszej części konferencji zostaną opublikowane na stronie www.cieszyn.pl oraz w „Wiadomościach Ratuszowych”.

Kolejne spotkanie odbędzie się 11 czerwca, a jego tematem będzie „Komunikacja publiczna łącząca Cieszyn z innymi miejscowościami”.

RK

II konferencja z mieszkańcami /fot. RK