Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Rozmowa z Kariną Żyłką, kierownikiem Działu Cmentarzy w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Cieszynie: "Mnóstwo pracy przed 1 listopada" - o stronie: www.grobonet.zgk.cieszyn.pl.
Wyszukiwarka grobów to narzędzie, które wprowadza coraz więcej cmentarzy. Dziś chyba trudno sobie wyobrazić, w świecie naszpikowanym elektroniką i nowinkami technicznymi, cmentarz bez takiej opcji?
Zgodzę się, coraz więcej cmentarzy decyduje się na zakup tego typu programu, który umożliwia między innymi wirtualne odwiedziny na interesującej nas nekropolii. Prace przy Grobonecie rozpoczęliśmy w marcu. Ostatnio, po przekazaniu nam programu, na nasze barki spadł kolejny ciężar – konieczność wykonania zdjęć aktualizacyjnych na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy – od marca do teraz. Chodzi o około 500, 600 fotografii, które należy wgrać i przypisać do konkretnych grobów, ponieważ w ostatnim półroczu wizerunek cmentarza bardzo się zmienił.
I tu zwracam się z prośbą do osób odwiedzających Grobonet na cieszyńskich cmentarzach komunalnych, aby w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niezgodności przekazywać nam te informacje w celu ich poprawy. Na bieżąco weryfikujemy dane w przekazanym nam programie, jednak ze względu na liczbę osób pochowanych, jak i grobów nie jesteśmy w stanie wyłapać wszystkich nieprawidłowości.
Wspomniała pani, że dzięki programowi dowiemy się, do kiedy aktualna jest opłata za grób. Jest problem ze ściągnięciem tego typu należności?
W zarządzie cmentarzy pracuję od 2006 roku. Rok później zdecydowaliśmy się na taki system – grób nieopłacony zostaje oznaczony kartką „brak prolongaty grobu”. System się przyjął, dość mocno zmobilizował mieszkańców do płatności. Zauważam taką tendencję, że dopóki nie ma takiej kartki, nie zawsze te opłaty się pojawiają. Przed kilku laty nieopłaconych grobów było około 20 procent, dziś jest to jakieś pięć procent.
Pewnie nie wszyscy mieszkańcy wiedzą o tym, że Dział Cmentarzy troszczy się o także o miejsca pamięci i groby dekorowane w ramach uroczystości Wszystkich Świętych. Ta lista jest bardzo długa...
Rokrocznie na okoliczność Wszystkich Świętych zajmujemy się zarówno uporządkowaniem, jak i dekoracją miejsc pamięci i grobów osób zasłużonych dla Cieszyna. Miejsca te znajdują się nie tylko na cmentarzach, ale także poza nimi – mam na myśli na przykład Aleję Łyska, Plac Poniatowskiego, Plac Wolności, ulicę Hażlaską, cmentarz katolicki w Cieszynie Krasnej oraz kilka miejsc na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.
Czy zapadła już decyzja co do finansowania dalszych prac na kwaterze wojskowej na cmentarzu przy ulicy Katowickiej?
Na obecną chwilę są to informacje nieoficjalne. Z tego, co zdążyliśmy się zorientować, lada dzień powinniśmy otrzymać porozumienie podpisane przez wojewodę śląskiego, przyznające nam pieniądze na renowację kwatery żołnierzy w dziale XXVI.
Kwota, którą spodziewamy się otrzymać, pozwoli nam na przeprowadzenie większości zaplanowanych prac, mimo że nie jest to jednak pełna pula, o którą wnioskowaliśmy w imieniu gminy Cieszyn do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.
Ile osób jest pochowanych na czterech nekropoliach, którymi zawiaduje Dział Cmentarzy? Są w ogóle takie dane?
Cmentarz przy Katowickiej funkcjonuje od 1891 roku. Nie wszystkie dane dotyczące zmarłych były wprowadzone do starego systemu; reasumując możemy mówić o 60-70 tysiącach pochowanych osób.
Z perspektywy czysto ludzkiej czy w okresie przed Świętem Wszystkich Świętych milej pracuje się na cmentarzu, kiedy wszyscy przypominają sobie o przodkach, zaczyna się robić kolorowo?
Rzeczywiście październik jest miesiącem, w którym znacznie więcej osób zaczyna odwiedzać cmentarze. Dla nas, zarządzających cmentarzem, jest to okres wytężonej pracy. Tak naprawdę do 1 listopada przygotowujemy się już od września. Do głównych obowiązków należy zaliczyć prace porządkowe na wszystkich czterech cmentarzach komunalnych w Cieszynie, którymi ZGK administruje: Centralny – ul. Katowicka, Bobrek – ul. Kościuszki, Pastwiska – ul. Ładna oraz Mnisztwo – ul. Hallera. Łączna powierzchnia tych cmentarzy wynosi ok. 10 hektarów, a w Dziale Cmentarzy zatrudnionych jest siedmiu pracowników fizycznych i to na nich spadają te obowiązki. W tym okresie przede wszystkim po raz ostatni w sezonie koszona jest trawa na wszystkich cmentarzach, trwają wycinki drzew, cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów. W październiku grabione są liście. Musimy jednak wspomagać się w tych zadaniach osobami spoza Działu, gdyż pracownicy w nim zatrudnieni oprócz w/w obowiązków przygotowują groby, przeprowadzają ekshumacje, obsługują ceremonie pogrzebowe, zajmują się eksportacją osób zmarłych zarówno w dzień jak i w nocy.
1 listopada biuro administracji cmentarzy czynne jest w godzinach od 9.00 do 18.00, aby opiekunowie grobów, którzy nie mają takiej możliwości w ciągu roku, mogli uzyskać informacje nt. grobów oraz uiścić opłaty. Poza tym musimy skoordynować wiele działań, między innymi z Miejskim Zarządem Dróg, Strażą Miejską czy policją. Nasz dział transportu zapewnia dojazd autobusów miejskich na teren cmentarza co godzinę.
Przy tej okazji chciałabym wszystkim pracownikom podziękować za wkład pracy wniesiony w tym jakże ważnym i trudnym dla nas okresie.
Pod koniec października rozpocznie się kolejna akcja Znicz. Czy znane są już jej szczegóły?
Od 29 października do 1 listopada zostanie tradycyjnie już zajęty pas ruchu przy ulicy Katowickiej. Równocześnie 29 października w połowie ogrodzenia przy Katowickiej, na wysokości działu XIII, zdemontujemy jedno przęsło, które będzie stanowić dodatkową furtkę przejściową. Od 30 października do nocy z 1 na 2 listopada strażnicy miejscy wraz z policjantami będą w godzinach wieczornych i nocnych patrolować nekropolie.
Warto dodać, że tak jak przed rokiem, na terenie cmentarza przy Katowickiej zostanie wyeksponowany zabytkowy karawan. Stanie na dziedzińcu przy kaplicy cmentarnej. Karawan był w zasobach miejskich, przed rokiem został odrestaurowany. Będzie go można oglądać od 30 października do 2 listopada.
Rozmawiał: wot
Urząd Miejski w Cieszynie
Rynek 1 tel. 33 4794 200 fax 33 4794 303 pon: 7:30-16:30 |