Cieszyńska Biblioteka Najlepsza w województwie śląskim

Aktualności » Cieszyńska Biblioteka Najlepsza w województwie śląskim

2020-12-11 13:12

Z radością informujemy, że Biblioteka Miejska w Cieszynie podtrzymała zaszczytny tytuł „Najlepszej biblioteki w województwie śląskim” w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek organizowanym przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki. Zajęła też wysoką, 11. pozycję, w kraju.

Co roku Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagradzają najlepsze biblioteki w Polsce i w każdym z województw, doceniając tym samym zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

W tym trudnym roku jubileuszowa 10. gala Rankingu Bibliotek miała charakter wirtualny. Transmisja wydarzenia była realizowana 10 grudnia br. na Facebooku i kanale YouTube Instytutu Książki.

- W dzisiejszej, ekstremalnej sytuacji, którą niewątpliwie jest pandemia oraz jej skutki, tylko te biblioteki i te samorządy, które były bardzo dobrze przygotowane, które dbały o infrastrukturę, które dbały o kontakty nie tylko bezpośrednie, ale również o wykorzystywanie najnowszych technologii osiągnęły sukces – powiedział podczas gali Dariusz Jaworski, Dyrektor Instytutu Książki. Gratulacje zwycięskim bibliotekom złożyli również dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej oraz Marcin Piasecki, Redaktor Zarządzający Rzeczpospolitej.

- Sukces cieszyńskiej biblioteki jest wypadkową trzech czynników: władz miasta Cieszyna, które rozumiejąc znaczenie instytucji w środowisku lokalnym łożą środki finansowe na jej utrzymanie, mieszkańców miasta, którzy czytają i korzystają z usług biblioteki, no i wreszcie kreatywnego zespołu pracowników instytucji, którzy potrafią wykorzystać ten potencjał oferując usługi adekwatne do potrzeb lokalnej społeczności – komentuje Izabela Kula, dyrektor cieszyńskiej biblioteki.

- Bardzo się cieszę, że kolejny raz doceniono działania naszej biblioteki. To ważne miejsce na mapie kulturalnej Cieszyna, z powodzeniem i zaangażowaniem realizuje swoją misję. Tworzone jest przez ludzi pełnych pasji i kreatywności, co w tym trudnym roku jest szczególnie cenne – mówi Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

Ocenie w Rankingu podlegały m.in. wielkość księgozbioru biblioteki, zakup nowości wydawniczych, godziny otwarcia biblioteki dla czytelników, udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy, dostęp do nowych mediów, a także takie działania, jak: promocja czytelnictwa, współpraca z innymi instytucjami, zaangażowanie bibliotekarzy, którzy podążając z duchem czasu tworzą atrakcyjną dla mieszkańców ofertę usług bibliotecznych, są przewodnikami po cyfrowym świecie oraz wyznaczają kierunek rozwoju instytucji.

Pełne wyniki tegorocznego Rankingu opublikowane zostały w dodatku specjalnym do piątkowego wydania Rzeczpospolitej.