Bezpieczne ferie 2015 - stop dopalaczom

Aktualności » Bezpieczne ferie 2015 - stop dopalaczom

2015-02-05 08:05
    Rady i wskazówki dla rodziców

W kilku ostatnich latach często słyszycie o "dopalaczach". Są to substancje psychoaktywne o zróżnicowanym składzuie chemicznym. Designer Drugs (DD), Research Chemicals (RC) - m.in. pod tymi nazwami kryją się obecnie sklepy internetowe, prowadzące sprzedaż tych środków.

Nowe narkotyki nielegalnie sprzedawane są też czasami w sklepach, które funkcjonują pod neutralnymi nazwami: "śmieszne rzeczy", "wszystko po 5 złotych", oferującymi orientalne zapachy do pomieszczeń czy też środki do czyszczenia sprzętu elektronicznego.

Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja, codzienny kontakt, rozmowy i zainteresowanie sprawami Twojego dziecka - pomogą uchronić je przed kontaktem z narkotykami.

O czym musisz pamiętać:

• Bądź przykładem. Dzieci są dobrymi obserwatorami. Łatwo zauważają, gdy nie robisz tak, jak mówisz.
  • Wymagaj, ale stawiaj warunki możliwe do spełnienia.
  • Bądź konsekwentny, aby dziecko liczyło się z Tobą i wiedziało, że ustalone normy w kluczowych sprawach muszą być przestrzegane.
  • Staraj się poznać przyjaciół i znajomych swego dziecka. Pamiętaj, że mogą oni mieć duży wpływ na zachowania i postawy Twego dziecka.
  • Szanuj prawa dziecka do własnych opinii i wyborów. Nie bądź nadmiernie opiekuńczy. Doradzaj, ale nie narzucaj swojej woli.
  • Ucz się jak przezwyciężać trudności i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Pamiętaj, wspólnie musicie rozwiązać problem.

Mat. pras. Powiatowej Stacji Sanitarno-
Epidemiologicznej w Cieszynie