Bezpieczne ferie 2015 - palenie uzależnia

Aktualności » Bezpieczne ferie 2015 - palenie uzależnia

2015-02-06 11:16
    Ulotka informacyjna

Dzieci są pierwszymi ofiarami palenia tytoniu.

W polsce każdego roku rodzi się ponad 100 tys. dzieci, które podczas pierwszych 9 miesięcy istnienia w łonie matki są narażone na działanie setek niszczących zdrowie związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym.

Dzieci te wolniej rosną w łonie matki, rodzą się z cechami niedorozwoju (przeciętnie masa urodzeniowa niższa o 200-400 g), są znacznie gorzej przygotowane do samodzielnego życia, mają mniejszą szansę na normalne, zdrowe życie.

Palenie przez kobietę w ciąży prowadzi do kontaktu rozwijającego się płodu z nikotyną. Dlatego u dziecka mogą wystąpić po porodzie objawy głodu nikotynowego (tak, jak u palaczy rzucających palenie).

Takie dzieci mogą więc urodzić się z objawami zespołu odstawienia nikotyny - są bardziej płaczliwe, niespokojne, gorzej śpią, mają zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego. Na całe życie pozostanie u nich zwiększona tolerancja nikotyny.

W przyszłości łatwiej uzależniają się od palenia papierosów - częściej niż dzieci matek niepalących stają się palaczami.

• Dzieci, które palą papierosy, zwykle wskazują jako przyczynę palących domowników.
  • Dzieci, które nigdy nie paliły, najczęściej twierdzą, że stało się tak dlatego, że ich rodzina i przyjaciele nie palą.
  • Dzieci, które palą, mimo że nikt w ich domu nie pali, zwykle wskazują, że rodzice nie wiedzą o ich eksperymentach z papierosami.
  • Tylko 30% niepalących dzieci mieszkających z osobami niepalącymi dopuszcza możliwość spróbowania papierosów w przyszłości.
  • Dzieci mieszkające z osobami palącymi charakteryzuje 3-krotnie większe ryzyko uzależnienia od nikotyny w przyszłości.
  • Młodzież pochodząca z palących rodzin jest mniej skłonna uwierzyć, że palenie rzeczywiście szkodzi zdrowiu.

Mat. pras. Powiatowej Stacji Sanitarno-
Epidemiologicznej w Cieszynie