1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Aktualności » 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

2015-03-02 15:18
    Burmistrz złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową na II piętrze Ratusza /fot. RK

27 lutego 2015 roku Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Surzyckim oraz radnymi Rady Miejskiej Markiem Szczypką i Bartoszem Tyrną złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na II piętrze Ratusza. Tablica upamiętnia nazwiska 18 osób, które zostały skazane na śmierć w pokazowych procesach politycznych w 1946 roku.

Tablica została odsłonięta z inicjatywy Stowarzyszenia „Wszechnica” w dniu 1 marca 2013 roku w hołdzie „Żołnierzom wyklętym” polskiego podziemia niepodległościowego oddziału Armii Krajowej – Konspiracyjnego Wojska Polskiego „Wędrowiec” oraz Narodowej Organizacji Wojskowej – członkom organizacji antykomunistycznych działających na terenie Śląska Cieszyńskiego oraz osobom, które im pomagały, a które zostały skazane przez katowicki Wojskowy Sąd Rejonowy na posiedzeniach wyjazdowych w Cieszynie.

RK