Wyszukiwarka
eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

Rozlicz PIT w Cieszynie
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Przekaż 1% w Cieszynie

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.

Oficjalna strona
Miasta Cieszyn:

Oficjalna strona Miasta Cieszyn

Deklaracja dostępności
Strona zgodna z:
Valid XHTML 1.1

Zdejmowanie obostrzeń – kolejny etap

Aktualności » Zdejmowanie obostrzeń – kolejny etap

2020-04-29 13:20

Rząd poinformował o kolejnym etapie znoszenia ograniczeń związanych z epidemią COVID-19. Od 4 maja otwarte będą centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. Ponadto osoby chore będą mogły powrócić do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzono także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.


Co dokładnie zmieni się po 4 maja?

• Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. Zamknięte będą również przestrzenie rekreacyjne w centrach handlowych (kluby fitness, place zabaw, kina).

• Hotele i noclegi ruszą, ale bez restauracji, basenów, siłowni i innych przestrzeni rekreacyjnych. Restauracje hotelowe będą mogły wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju – nie będą mogły jedynie serwować ich na miejscu.

• Sklepy budowlane będą czynne również w weekendy.

• Biblioteki, archiwa i muzea zostaną otwarte, ale stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

• Możliwe będzie korzystanie z rehabilitacji leczniczej.

• Od 6 maja organy prowadzące żłobki i przedszkola będą mogły je otworzyć. Ze względu na sytuację epidemiologiczną liczba dzieci objętych opieką w tych instytucjach może zostać ograniczona.
Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego, a także gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.


Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego zależy od rozwoju epidemii w kraju. Z tego powodu podstawowe zasady bezpieczeństwa muszą stać się podstawą codziennego funkcjonowania. Należy pamiętać o tym, by nadal:
• zachowywać 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
• obowiązkowo zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych.
• pracować i uczyć się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
• ściśle przestrzegać zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).