Przypominamy, że od jutra tj. 28 listopada do 27 grudnia przez najbliższy miesiąc będą obowiązywały nowe zasady dotyczące walki z koronawirusem. To od nas zależy, czy etap odpowiedzialności znacząco wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na dalsze znoszenie obostrzeń.
Od 28 listopada przywrócona zostaje możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw. W sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób:
- 1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,
- 1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.
Nadal będą obwiązywać godziny dla seniora – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00.
Od soboty, 28 listopada zmianie ulega obowiązek poddania się kwarantannie, kiedy otrzymamy skierowanie na test od lekarza podstawowej i nocnej opieki zdrowotnej. Już w dniu, kiedy lekarz skieruje nas na wykonanie testu jesteśmy zobowiązani poddać się kwarantannie. Co ważne, kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy musimy udać się do lekarza. W tych sytuacjach nie musimy zgłaszać się do sanepidu.
Ministerstwo dopuściło również działalność bibliotek publicznych i naukowych przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.
Zasady i ograniczenia w tzw. Etapie odpowiedzialności
1. Przemieszczanie się:
• dystans 1,5 m od innych osób;
• ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
2. Gastronomia – wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”.
2. Salony fryzjerskie i kosmetyczne – funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.
3. Biblioteki publiczne i naukowe – możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.
4. Komunikacja zbiorowa – ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
• 50% liczby miejsc siedzących albo
• 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
5. Kult religijny:
• ograniczenie liczby osób w kościołach – maksymalnie 1 osoba na 15m2;
• obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
7. Zgromadzenia i spotkania:
• w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m;
• imprezy organizowane w domu – z udziałem maksymalnie 5 osób (do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą).
8. Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe – możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.
9. Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety – 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.
Działalności zawieszone
1. Wydarzenia kulturalne i kina – z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności.
2. Hotele – z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.
3. Targi i wydarzenia – wyłączenie w formie on-line.
4. Wesela, komunie i konsolacje
5. Parki rozrywki
6. Siłownie, kluby fitness i aquaparki
7. Dyskoteki i kluby nocne