Twoje miasto dołączyło do projektu segregacji zużytego oleju jadalnego, a czy Ty bierzesz w nim udział?

Gospodarka Gospodarka odpadami - aktualności » Twoje miasto dołączyło do projektu segregacji zużytego oleju jadalnego, a czy Ty bierzesz w nim udział?

Twoje miasto dołączyło do projektu segregacji zużytego oleju jadalnego, a czy Ty bierzesz w nim udział?

Czy wiesz, że zużyte oleje i tłuszcze jadalne można poddać recyklingowi?

Wszystkie zużyte oleje i tłuszcze jadalne używane w gospodarstwie domowym nadają się do recyklingu, a przetworzone mogą zostać wykorzystane do innych celów. Wystarczy przelać je do zwykłej plastikowej butelki typu PET i wrzucić do jednego z naszych pojemników, których sieć stale rozbudowujemy. Dzięki temu zużyty olej nie dostaje się do kanalizacji, a my dodatkowo pomagamy chronić naszą planetę!

Dlaczego segregacja oleju jest taka ważna?

Często zadajemy sobie pytanie czy to co robimy ma sens? Odpowiedź w przypadku segregacji oleju jest prosta, takie działania bez wątpienia mają sens.

Wszystkie nasze starania, które prowadzą do poprawy jakości naszego środowiska są konieczne. Dlatego właśnie kolejnym nawykiem powinna być segregacja oleju i tłuszczu jadalnego w naszym gospodarstwie domowym. Codziennie przygotowujemy w swojej kuchni potrawy które generują olej, nie muszą być to duże ilości, jednak gdy zbierzemy olej i tłuszcz wylewany do zlewu czy toalety w każdym domu w mieście, województwie czy całym Państwie to okazuje się, że nie mówimy tutaj o kilogramach oleju, ale nawet o tonach.

Co dzieje się z taką ilością oleju który trafia do zlewu czy toalety?

Pierwszy problem to zapychanie rur spustowych w domach oraz zanieczyszczanie kanalizacji. Dodatkowo oczyszczalnie nie są w stanie w 100% oczyścić wody z oleju, więc pozostałości zanieczyszczają środowisko przenikając do gleby wody i całego ekosystemu.

Zadajemy sobie również pytanie czy taki olej możemy wylać do kompostownika?

Niestety nie, zużyty olej nie jest produktem naturalnym i nie klasyfikuje się do bioodpadów, jeżeli trafi do ekosystemu, zanieczyszcza glebę, a nawet zabija drobne organizmy. W momencie kiedy olej trafia do kompostu spowalnia jego tworzenie.

Dlatego właśnie nadaje się do segregacji, ponieważ jest niebezpiecznym odpadem i wrogiem środowiska naturalnego.

Jakie oleje i tłuszcze można segregować ?

Wszystkie oleje i oliwy (słonecznikowy, z oliwek, rzepakowy, sojowy, palmowy, kokosowy i inne), tłuszcze (masło, margaryna lub smalec), a także oleje i tłuszcze pozostałe z sałatek, konserw, zalew olejowych oraz marynat do grilla, smażenia i pieczenia.

W każdym domu znajdzie się jakiś rodzaj oleju do segregacji, dołączysz do nas?

Gdzie w takim razie wylewać zużyty olej i tłuszcz jadalny? W domu przechowujemy taki olej w plastikowej butelce, w momencie gdy butelka jest pełna zanosimy ją i wrzucamy do jednego z czarno-pomarańczowych pojemników znajdujących się na terenie miasta czy gminy.

Mamy realny wpływ na środowisko w którym żyjemy, a naszym obowiązkiem jest o nie dbać.

Więcej informacji na stronie www.segregujolej.pl