Zbiórka olejów jadalnych i tłuszczów na terenie Cieszyna

Selektywna zbiórka Selektywna zbiórka »  Zbiórka olejów jadalnych i tłuszczów na terenie Cieszyna

 

Razem możemy więcej, czyli jak małymi krokami możemy zrobić duże zmiany.
 

Segregacja odpadów wychodzi nam coraz lepiej, już większość z nas wie, że takie odpady jak papier plastik czy szkło nadają się do segregacji. Ilość produkowanych śmieci jest ogromna, więc cały czas zastanawiamy się nad tym w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie poradzić sobie z tym ekologicznym problemem.

Kolejnym niebezpiecznym odpadem wymagającym segregacji jest zużyty olej i tłuszcz jadalny. W Polsce nie ma jeszcze obowiązku segregacji takiego odpadu w gospodarstwach domowych, natomiast powstał EKO Projekt Segreguj Olej, który polega na budowaniu wśród ludzi świadomości odnośnie segregacji zużytych tłuszczy jadalnych. Nie musimy szukać daleko , żeby znaleźć Państwa które już segregują taki odpad. Są to między innymi Czechy, Słowacja, Austria również Belgia czy Anglia.

Niestety większość ludzi wciąż wylewa olej do zlewu lub toalety, nie myśląc o konsekwencjach takiego działania. Olej osadza się w rurach i zmniejsza prawidłowy przepływ ścieków. Nawet ciepła woda z mydłem nie jest w stanie usunąć resztek oleju z rur. Takie działanie prowadzi do poważnych awarii kanalizacyjnych. Można przytoczyć sytuację z roku 2013, która miała miejsce w Londynie, gdzie tłuszcz zatkał sieć kanalizacyjną. Ilość tłuszczu ważyła 130 ton i była mniej więcej wielkości płetwala. W Wiedniu każdego roku pracownicy czyszczą kanały z 170 ton tłuszczu.

Dodatkowo oczyszczalnie nie są w stanie w 100% oczyścić wody z oleju, więc pozostałości zanieczyszczają środowisko przenikając do gleby wody i całego ekosystemu, a nawet zabijają drobne organizmy.

Co możemy zrobić? To nic trudnego, musimy pamiętać żeby olej pozostały po przygotowaniu posiłków w naszym domu zlewać do plastikowej butelki PET a nie do zlewu czy toalety. Następnie musimy wyrzucić taką zakręconą butelkę do oznaczonych czarno pomarańczowych pojemników rozmieszczonych na terenie naszej gminy. Mapa z lokalizacjami pojemników znajduje się na stronie www.segregujolej.pl.

Źródło: Trafil Oil Pl Sp. z o.o.

Lokalizacja pojemników na oleje i tłuszcze jadalne:

 • Spółdzielnia Mieszkaniowa "Liburnia", ul. Hławiczki 12, 43-400 Cieszyn:
 1. ul. Moniuszki 9a
 2. ul. Górna 24
 3. ul. Górna 8
 • Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Cieszynie, ul. Bielska 84, 43-400 Cieszyn:
 1. ul. Bobka obok nr 9a
 2. ul. Milaty obok nr 10
 3. ul. Milaty obok nr 3
 4. ul. Dysboskiego obok nr 6
 5. ul. Kościuszki obok nr 32a (parking)
 6. ul. Kościuszki obok nr 38a
 • Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie, ul. Liburnia 2a, 43-400 Cieszyn:
 1. ul. Towarowa 7

 • Spóldzielnia Mieszkaniowa "Cieszynianka", ul. Hajduka 17, 43-400 Cieszyn:
 1. ul. Bielska 41
 2. ul. Bielska 39
 3. ul. Bobrecka 14
 4. ul. Bobrecka 26
 5. ul. Cienciały 1
 6. ul. Chrobrego 6
 7. ul. Górna 29/29A
 8. ul. Hallera 2,4,6
 9. ul. Kraszewskiego 1 i 1A
 10. ul. Barteczka 29
 11. ul. Jerzego 7
 12. ul. Karłowicza 3
 13. ul. Moniuszki 22
 14. ul. Chopina 22
 15. ul. Kossak-Szatkowskiej 12
 16. ul. Popiołka 5
 17. ul. Brożka 23