Zbiórka olejów jadalnych i tłuszczów na terenie Cieszyna

Gospodarka Gospodarka odpadami - aktualności » Zbiórka olejów jadalnych i tłuszczów na terenie Cieszyna

NazwaRozmiarData
icoulotka.pdf372.22 KB2021-10-18 13:28

Gmina Cieszyn w br.  przeprowadza  na  terenie  Cieszyna pilotażową akcję edukacyjną pn. „Każdy Cieszyniak wie, że segregacja  olejów  jadalnych  opłaca  się”, w ramach której w wyznaczonych miejscach znajdują się  pojemniki  na zużyte oleje i  tłuszcze  wytworzone  w  gospodarstwach domowych.

Zużyte oleje i tłuszcze jadalne używane w gospodarstwach domowych nadaja się do recyklingu,  a przetworzone  mogą zostać  wykorzystane do  innych  celów. Wystarczy przelać  je do   zwykłej   plastikowej   butelki   typu PET i wrzucić do specjalnie oznakowanych ogólnodostępnych pojemników, które zostały umieszczone w różnych miejscach na terenie Cieszyna (głównie zabudowa wielorodzinna).

Lokalizacje pojemników na oleje jadalne i tłuszcze:  https://www.segregujolej.pl/mapa/#mapa3

  

Zużyte oleje i tłuszcze

Jak prawidłowo segregować oleje jadalne?

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety. W jaki sposób prawidłowo i ekologicznie segregować oleje jadalne?

Segregacja odpadów obejmuje wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, których używasz w domu podczas przygotowywania żywności. Wystarczy, że wlejesz zużyte oleje do dowolnej butelki PET i zaniesiesz ją do jednego z naszych pojemników przeznaczonych do segregacji oleju. Pamiętaj, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona.

Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować?

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do żywności. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne – odpowiednio zabezpieczone – powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła i margaryny mogą zostać poddane recyklingowi.

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten oszczędza CO2.

Więcej informacji: https://www.cieszyn.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/5682/dlaczego-warto-segregowac-oleje-i-tluszcze