Zbiórka olejów jadalnych i tłuszczów na terenie Cieszyna
Selektywna zbiórka » Zbiórka olejów jadalnych i tłuszczów na terenie Cieszyna
Nazwa | Rozmiar | Data | |
---|---|---|---|
ulotka.pdf | 372.22 KB | 2021-10-18 13:28 |
Gmina Cieszyn w br. przeprowadza na terenie Cieszyna pilotażową akcję edukacyjną pn. „Każdy Cieszyniak wie, że segregacja olejów jadalnych opłaca się”, w ramach której w wyznaczonych miejscach znajdują się pojemniki na zużyte oleje i tłuszcze wytworzone w gospodarstwach domowych.
Zużyte oleje i tłuszcze jadalne używane w gospodarstwach domowych nadaja się do recyklingu, a przetworzone mogą zostać wykorzystane do innych celów. Wystarczy przelać je do zwykłej plastikowej butelki typu PET i wrzucić do specjalnie oznakowanych ogólnodostępnych pojemników, które zostały umieszczone w różnych miejscach na terenie Cieszyna (głównie zabudowa wielorodzinna).
Lokalizacje pojemników na oleje jadalne i tłuszcze: https://www.segregujolej.pl/mapa/#mapa3
Zużyte oleje i tłuszcze
Jak prawidłowo segregować oleje jadalne?
Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety. W jaki sposób prawidłowo i ekologicznie segregować oleje jadalne?
Segregacja odpadów obejmuje wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, których używasz w domu podczas przygotowywania żywności. Wystarczy, że wlejesz zużyte oleje do dowolnej butelki PET i zaniesiesz ją do jednego z naszych pojemników przeznaczonych do segregacji oleju. Pamiętaj, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona.
Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować?
Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do żywności. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne – odpowiednio zabezpieczone – powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła i margaryny mogą zostać poddane recyklingowi.
Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?
Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.
Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten oszczędza CO2.
Więcej informacji: https://www.cieszyn.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/5682/dlaczego-warto-segregowac-oleje-i-tluszcze