SEGREGUJ Z NAMI OLEJE JADALNE !! - warsztaty w szkołach

Gospodarka Gospodarka odpadami - aktualności » SEGREGUJ Z NAMI OLEJE JADALNE !! - warsztaty w szkołach

NazwaRozmiarData
icoulotka.pdf372.22 KB2021-10-18 13:28

SEGREGUJ Z NAMI OLEJE JADALNE !!

Końcem ubiegłego roku Gmina Cieszyn przystąpiła do pilotażowej akcji segregacji olejów jadalnych pod hasłem „Każdy Cieszyniak wie, że segregacja olejów i tłuszczów jadalnych opłaca się”. W ramach tej akcji w wyznaczonych miejscach Cieszyna znajdują się specjalnie oznakowane czarno-pomarańczowe 240 - litrowe pojemniki, do których mieszkańcy Cieszyna mogą wrzucać zużyte oleje jadalne i tłuszcze - oczywiście zgromadzone w butelkach PET. Za odbiór i zagospodarowanie zebranych odpadów opowiada firma Trafin Oil PL Sp. z o.o. z Ustronia.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie czy wydzielanie olejów jadalnych z innych odpadów wytarzanych w naszych gospodarstwach ma jakiś cel ? Otóż odpowiedź jest prosta – TAK, ponieważ:

 1. olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej, a usuwanie powstałych usterek bywa nie tylko problematyczne, ale i kosztowne;
 2. oczyszczony i poddany recyklingowi olej staje się surowcem do dalszego wykorzystania w przemyśle, tj. np. służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego;
 3. poddanie recyklingowi olej zmniejsza konieczności uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, co powoduje również zmniejszenie emisji CO2;

Stąd kolejnym naszym dobrym nawykiem powinna być segregacja olejów i tłuszczów jadalnych podczas przygotowania posiłków, tj. zamiast często praktykowanego nawyku wylewania oleju do zlewu czy toalety wystudzony olej przelewamy do plastikowej butelki PET, a kiedy butelka będzie pełna wrzucamy ją do najbliżej oznakowanego pojemnika na tego typu odpad.

Lokalizacje pojemników na oleje i tłuszcze jadalne (okolice wiat śmietnikowych):

 1. teren Spółdzielni Mieszkaniowej „Liburnia”:

  ul. Moniuszki 9a; ul. Górna 24; ul. Górna 8

 2. teren Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Cieszynie:

  ul. Bobka obok nr 9a; ul. Milaty obok nr 10, ul. Milaty obok nr 3;

  ul. Dyboskiego obok nr 6; ul. Kościuszki obok nr 32a (parking);

  ul. Kościuszki obok nr 38a

 3. teren Zakładu Budynków Miejskich w Cieszynie:

  ul. Towarowa 7

Jakie oleje i tłuszcze można segregować ?

Wszystkie oleje i oliwy (słonecznikowy, z oliwek, rzepakowy, sojowy, palmowy, kokosowy i inne), tłuszcze (masło, margaryna lub smalec), a także oleje i tłuszcze pozostałe z sałatek, konserw, zalew olejowych oraz marynat do grilla, smażenia i pieczenia.

Ponieważ na pozór prosta zbiórka olejów jadalnych okazuje się nie lada wyzwaniem dla mieszkańców naszej Gminy – zdarzają się przypadki, że do pojemników na oleje mieszkańcy wrzucają bioodpady czy też odpady z remontów – Gmina Cieszyn prowadzi działania edukujące o zasadności prowadzenia odrębnej zbiórki olejów jadalnych. Stąd mieszkańcy sukcesywnie utrzymują ulotki o zasadach segregacji tego odpadu, publikowane są artykułu w „Wiadomościach Ratuszowych” i na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Cieszynie oraz przekazywane są informacje za pośrednictwem social media, jak np. Facebook.

Oczywiście Gmina Cieszyn prowadzi edukację z wykorzystaniem tradycyjnych formach edukacji, w szczególnie w stosunku na młodszej grupy wiekowej, tj. zorganizowane zostały warsztaty w szkołach podstawowych. W ramach działań edukacyjnych w miesiącu marcu br. zakończony został cykl 9. warsztatów edukacyjnych przeprowadzonych przez specjalistów z firmy Trafin Oil PL, w których uczestniczyli głównie uczniowie klas 7. Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie uzyskali podstawowe informacje o realizowanym na terenie Cieszyna projekcie zbiórki olejów oraz zdobyli wiedzę pozwalającą im na udzielenie odpowiedzi na trzy proste pytania: DLACZEGO SEGREGOWAĆ? CO SEGREGOWAĆ? JAK SEGREGOWAĆ? Na zakończenie warsztatów każda szkoła otrzymała symboliczny CERTYFIKAT „Przyjaciela Środowiska”. Prowadząc działania edukacyjne w szkołach założono, że młode pokolenie ucząc się poprzez zabawę lepiej i trwalej przyswaja istotne treści, a następnie chętnie – a przede wszystkim skutecznie - dzieli się tą wiedzą  z rodzicami, dziadkami czy sąsiadami.

Twoje miasto dołączyło do projektu segregacji zużytego oleju jadalnego, a czy Ty bierzesz w nim udział?