23 stycznia - dzień bez opakowań foliowych

Kampania edukacyjna Kampania edukacyjna » 23 stycznia - dzień bez opakowań foliowych

Data:2016-01-21 12:04
  • Torba wielokrotnego użytku.
    Torba wielokrotnego użytku.
  • Torba wielokrotnego użytku.
    Torba wielokrotnego użytku.

23 stycznia.
Dzień bez opakowań foliowych.

 

Zakupy bez foliówek - czy to wogóle możliwe?

      Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zakupione produkty i towary w sklepach były pakowane wyłącznie do siatek, toreb płóciennych, koszy, plecaków czy toreb papierowych, a małe zakupy kupowało się „do ręki”. Obecnie podczas zakupów towarzyszy nam wszechobecna torebka foliowa, tzw. "reklamówka", której historia sięga 1965 r., kiedy to jako pierwszy opatentował ją szwedzki inżynier Gustav Thulin, rozpoczynając w ten sposób jej zawrotną karierę.

      Wiele osób nie wyobraża sobie zakupów bez użycia reklamówek foliowych i nic w tym dziwnego, gdyż jest to szybki, łatwy i tani sposób pakowania zakupów ale czy przyjazny dla środowiska?

      Produkcja jednej torebki foliowej trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut - tyle co droga powrotna ze sklepu do domu - jednak na wysypisku czy „pod krzokiem” każda rozkłada się co najmniej kilkadziesiąt lat, a w skrajnych przypadkach nawet kilkaset lat ze względu na swoją wyjątkową trwałość.

      Co roku ludzie na całym świecie wyrzucają od 500 mld do nawet jednego biliona torebek plastikowych! W Polsce ok. 55 tys. ton torebek foliowych trafia w ciągu roku na wysypiska, a podobna ilość ląduje co roku w oceanach. Torebki foliowe stanowią zagrożenie dla zwierząt: ptaki giną zaplątując się w torebki wiszące na drzewach, a wiele zwierząt morskich myli kawałki rozdrobnionego plastiku z pokarmem, np. żółw morski połyka je jako meduzy, ale nie jest wstanie ich przetrawić i ginie.

      Szacuje się, że corocznie na unijny rynek trafia kilkadziesiąt miliardów jednorazówek. Wykorzystanie torebek foliowych pomiędzy poszczególnymi krajami jest bardzo różne. Średnio 490 foliówek przypada na Polaka, Portugalczyka, Słowaka, na Niemca – 70, a Fin czy Duńczyk zużyje ich w ciągu roku tylko 4.

      „Dbaj o środowisko i podejmij wyzwanie – zakupy bez reklamówek” - pod takich hasłem zachęcamy wszystkich do zrezygnowania z proponowanych w sklepach foliówek nie tylko dziś, ale zawsze, kiedy nadarzy się taka możliwość. Warto na zakupy zabrać ze sobą torby wielokrotnego użytku, przyczyniając się w ten sposób do poprawy środowiska naturalnego.

 

źródło: www.ekokalendarz.pl/dzien-bez-opakowan-foliowych/